301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 12:02 Bu haber 1034 kez okundu
 
56’ncı Altın Portakal coşkuyla başladı
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 56’ncısı düzenlenen Altın Portakal Film Festivali, kırmızı halı ve açılış galası ile başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve festivalin afişini süsleyen Türkan Şoray’ın da katılım gösterdiği açılış törenine vatandaşın ilgisi yoğun oldu
Gündem Haberi
56’ncı Altın Portakal coşkuyla başladı

56’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış galası 10 Bin Kişilik Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kırmızı halı geçişiyle başlayan görkemli gecede ünlüler tarafından şıklıkyarışı yaşandı.

 

KIRMIZI HALIDA ŞIKLIK YARIŞI

 

Pek çok ünlüyü konuk eden açılış galasına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra festival afişini süsleyen ve Altın Portakal’da ilk kadın oyuncu ödülüne layık görülen Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray ile birlikte Ayten Uncuoğlu, Füsun Demirel, Burcu Esmersoy,Cengiz Bozkurt, Mert Fırat, Zeki Demirkubuz, Oktay Kaynarca, HazerErgüçlü, Selin Şekerci gibi ünlü isimler katıldı. Vatandaşın ücretsiz bir şekilde izleyebildiği açılış galasına ilgi oldukça yoğundu.

 

“SİNEMA, ÜLKELER ARASINDA KÜLTÜREL BAĞ KURUYOR”

 

Açılış galasında konuşan Bakan Ersoy, sinemanın gücüne değinerek, “Bu güç, dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu, toplumların birbirini tanıması ve anlaması noktasında çok değerli faydalar sunabilecek potansiyele sahiptir. Dünya sinemasından seçkin konuklarla sinemacılarımızın bir araya getirildiği bu tür organizasyonlar ortak üretimlerin gerçekleşmesine yardımcı olurken, kültürel anlamda da ülkeleri birbirine yaklaştırmaktadır” diye konuştu.

 

TÜRK FİLMLERİ AVRUPA’DA BİRİNCİ SIRADA

 

Sinemanın milyar dolarlık bir sektörün merkezi haline geldiğini söyleyen Bakan Ersoy, “Sanat hiçbir zaman maddiyatla ilgili olmamıştır. Ancak sanatın sonuçlarından biri de ekonomik olarak toplumun refahına sunduğu katkıdır.2002’den günümüze devletimizin sürdürdüğü destek politikalarıyla sağlanan gelişim ortadadır. Vizyona giren yerli film sayısı 2002 yılında 9 iken, 2018 yılında 180 olmuş, 2002 yılında 2 milyon olan yerli film izleyici sayısı, 2018 yılında 44 milyonu aşmıştır. Türk filmleri, izlenme oranında yüzde 63 seviyelerine ulaşarak, bu alanda Avrupa’nın ilk sırasına yerleşmiştir” dedi.

 

350 MİLYON DOLAR İHRACAT İLE DÜNYA İKİNCİSİYİZ

 

150’den fazla ülkeye ihraç edilen dizi ve filmlerin yaklaşık 350 milyon dolarlık ihracat büyüklüğüne ulaşarak, dünyada ikinci sıraya yerleştiğini aktaran Bakan Ersoy, “Gelinen bu noktanın çok daha üstüne çıkmamızı sağlayacak yeni sinema kanununu sektörün faydasına sunduk. Bu kanunla sinema sektörüne sanatsal ve estetik olarak önemli katkı sağlayan filmlerin, salonlarda kendilerine yer bulabilmelerini ve daha çok seyirciyle buluşturulması için yerli film gösterim desteğini de hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

BÖCEK’İN SİNEMA TUTKUSU

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise sinemaya duyduğu tutkuyu anlatarak, “Sinema benim hayalimdi. 15 yaşında kazandığım ikramiye ile bir sinema makinesi aldım. Okul yıllarında Antalya’nın farklı yerlerinde sinema oynattım. Açık hava seyyar sinema gösterimi yapardım. Açık hava sinemamı oluşturmamı sağlayan o makinenin yansıttığı ışık o yıllarda benim hayatımı aydınlattı hala da aydınlatmaya devam ediyor. Antalyalıların özünde sinema aşkı vardır" dedi.

 

“BU FESTİVAL HAVASI ANTALYA’DAN BAŞKA BİR YERDE YAŞANMAZ”

 

Yeşilçam'ın usta ismi Türkan Şoray, sahneye adım attığı an kendisine gösterilen yoğun ilgiden dolayı duygu dolu anlar yaşadı. Yaşadığı duygunun kelimelerle ifade edilemeyecek derecede olduğunu söyleyen Şoray, “Altın Portakal Film Festivali, Türk sinemasına katkıları ve sanatsever Antalya halkının desteğiyle her yıl biraz daha büyüdü. Ülkemizin en kalıcı festivali haline geldi. Türk sineması için gurur oldu. Bu heyecanı tatmak o kadar başkadır ki, Antalya’da bu festivalin havası hiçbir yerde yaşanmaz. Bugüne kadar bütün meslektaşım yaşamıştır. Bende yıllar önce ilk kadın oyuncu ödülünü almıştım. Antalya ile garip bir gönül bağım var. Sinema sanatı tüm insanlığın ortak değeridir, mucizedir. İnsanları hayatına dokunur” diye konuştu.

 

ONUR ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

 

Açılış konuşmalarının ardından festivalin ilk ödülleri sahiplerini buldu. Onur ödülüne layık görülen Can Kolukısa, ödülünü kendisi gibi oyuncu olan oğlu Emrah Kolukısa’nın elinden alırken, Ahmet Mekin’e ödülünü Başkan Muhittin Böcek ve Vali Münir Karaloğlu takdim etti. Selma Güneri ise ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un elinden aldı. Açılış galası festivalde yer alacak jürilerin tanıtılmasının ardından gerçekleşen Candan Erçetin konseriyle devam etti.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: 56’ncı, Altın, Portakal, coşkuyla, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı