301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ekim 2019 - Pazar 17:24 Bu haber 413 kez okundu
 
Antalya’ya ulaşım müjdesi
İnşaat Mühendisleri Odası’nda “Antalya’ya dair her şey” konulu söyleşi gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Dr. Cem Oğuz, “Şu an dünyanın en önemli uygulamalarından birisi olan ve Türkiye’de ilk olarak İzmir’de başlatılan sürdürülebilir kentsel ulaşım ikinci il olarak Antalya’da uygulanacak” dedi
Gündem Haberi
Antalya’ya ulaşım müjdesi

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nde gerçekleşen ve Antalya’nın geleceğinin tartışıldığı söyleşiye meslek odaları, üyeler ve ilgili vatandaş katılım gösterdi. Antalya’nın geçmişinde yapılan hatalar ve nasıl bir geleceğin öngörüldüğü, projelerin konuşulup Antalya’ya dair her şeyin tartışıldığı söyleşiye konuşmacı olarak katılan Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Dr. Cem Oğuz, özellikle ulaşım konusunda kentin geleceğine dair önemli ipuçları verdi.

 

KENT İÇİ ULAŞIM RAHATLAYACAK

 

Kent içi ulaşımı çözmek için yapılacak olanları 4 madde etrafında topladıklarını ileten Oğuz, “Öncelikle Ulaşım Master Planı’na ihtiyacımız var. Daha sonrasında çevre yolları açarak tüm trafiği rahatlatacağız. Toplu taşımaları iyileştirerek konforlu ve süratli bir araç haline getirirsek insanlar özel araçlarını bırakıp toplu taşıma araçlarını kullanacaklar. Bunun da trafiği rahatlatacağını düşünüyoruz. Son olarak da akıllı ulaşım sistemleri dediğimiz ama bir türlü tam anlamıyla ülkemizde kullanılamayan sistemleri özellikle kavşaklardan başlayarak kurmamız gerekiyor. Bunların tümünü yaparsak hiçbir şekilde kent içi ulaşım sorunu ortaya çıkmaz” şeklinde konuştu.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL ULAŞIM GELİYOR

 

1989 yılında başlatılan ve 5 yılda bir revize edilen ulaşım planlama çalışmaları için sürdürülebilir kentsel ulaşımı hedeflediklerini aktaran Oğuz, “Türkiye’de ilk olarak İzmir’de başlatılan sürdürülebilir kentsel ulaşım şu an dünyanın en önemli uygulamalarından bir tanesi. İzmir’de bu çalışmanın koordinasyonunu sürdüren hocamız Antalya’ya gelecek. İnşallah bu sistemi Antalya’ya da yapacağız. Bu kavramı da ikinci il olarak Antalya’da uygulamış olacağız” dedi. Türkiye’nin değerli ulaşım profesörleri, uzmanları ve akademisyenleri ile birlikte haftaya gerçekleştirilecek olan ulaşım kongresinde bir araya geleceklerini dile getiren Oğuz, bu çalışmaların altyapısı için bir yol haritası çizerek çalışmalara başlanacağını kaydetti.

 

MONORAY VE METRO MÜJDESİ

 

Kaynak yaratılması halinde limandan stadyuma kadar olan bölgede 7 kilometrelik orta refüjü kullanarak kenti monoray ile tanıştırmayı planladıklarını söyleyen Oğuz, “Böyle bir yatırımı 5 yıllık süreçte planlıyoruz. Eğer kaynak bulursak stadyumdan Kundu’ya kadar olan 16 kilometrelik hatta da metro planımız var. Kundu’dan Belek’e kadar olan kısımda da hafif raylı sistem planlıyoruz” dedi.

 

“BİR TANESİNE RAZIYIZ”

 

Antalya’ya biri Eskişehir diğeri Konya üzerinden olacak şekilde iki adet yüksek hızlı tren vaadinde bulunulduğunu ancak daha bunlarla ilgili bir gelişme yaşanmamasına rağmen 18 Ocak 2019 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cavit Turhan tarafından üçüncü hızlı tren sözünün verilmesini değerlendiren Oğuz, “Bir tanesine razıyız” yaklaşımında bulundu. En son çare olarak 1928 yılında önerilen konvansiyonel trenin getirilmesinin bile karayolu taşımacılığını rahatlatacağını aktaran Oğuz, 125 kilometrelik Burdur-Antalya konvansiyonel trenin bütçesinin 250 milyon dolar olduğunu, bu rakamın rahat bir şekilde karşılanabileceğini kaydetti.

 

İKİ KATLI OTOBÜS GELİYOR

 

Avrupa’nın pek çok modern kentinde bulunan ve ‘hop on hop off’ diye adlandırılan iki katlı otobüslerin Antalya’ya kazandırılacağını söyleyen Oğuz, bu çalışmalarda sona gelindiğini, güzergâh olarak da teleferik Tünektepe ile Düden Şelalesi’nin döküldüğü yer arasındaki alanın belirlendiğini aktardı. Oğuz, aynı zamanda Kaleiçi’nin belirli noktalarında da küçük araçlarla bu hizmetin verileceğini ifade etti.

 

ORTAK AKIL VURGUSU

 

Antalyalı vatandaşların çılgın projelere değil mutlu ve refah bir biçimde yaşayabileceği kente ihtiyaç duyduğunu söyleyen Oğuz, “Geçmiş dönemdeki bazı yerel yöneticiler tarafından yaptım oldu anlayışıyla ortaya koyulan yanlış projelerin bedelini hepimiz ödedik. Bizler katılımcı ve ortak akılla, işin içine sendikaları, akademisyenleri, meslek odalarını katarak, onlarla bir araya gelip tartışarak doğru yolu bulup, uygulayacağız” dedi.

 

KONYAALTI SAHİLİ’Nİ KAYBETME RİSKİ

 

Antalya’da halkın denize girebileceği iki tane alan bulunduğunu aktaran Oğuz, “6 buçuk kilometrelik Konyaaltı Sahili ve 4 kilometrelik Lara Hattı’mız var. Bir de Antalya’da yeni yapılaşmaların olabileceği alanlar mevcut. Bunları da dikkatli bir şekilde planlamamız, programlamamız gerekiyor. Öncelikle bu sahillerimizi korumalıyız. Çünkü halkın başka denize girebileceği alan yok. Konyaaltı’nın bir buçuk kilometresine marinalar yapıldı, Boğaçayı projesi yapıldı. Bazı noktalarda 2 metreye varan kıyı erozyonları ölçülüyor. Küçücük bir gölet yüzünden şu güzelim Konyaaltı Sahili’ni kaybetme riskimiz var” diye konuştu.

 

BALCI, AFET TOPLANMA ALANLARINI DEĞERLENDİRDİ

 

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı ise geçtiğimiz gün Akdeniz’deki 5.1’lik ve İstanbul’daki 5.8’lik depremlerle ilgili konuşarak, “Bu depremler afet toplanma alanlarını acilen gündeme taşıdı. Her ne kadar İstanbullular bir rakam üzerinde anlaşamasalar da Antalya’da AFAD tarafından açıklanan birtakım rakamlar var. 19 ilçe belediyesince AFAD’a bildirilmiş 967 adet toplanma alanımız mevcut. İdeal metrekare olarak kişi başına 2 metrekareden bahsediliyor. Fakat 19 ilçe arasında Muratpaşa, Kepez, Manavgat, Gündoğmuş ve Demre belediyelerimizde maalesef bu 2 metrekareyi tutturamıyoruz. Toplanma alanlarının tespitinde ve oluşturulmasında çok hassas davranmalıyız diye düşünüyorum” dedi.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Antalya’ya, ulaşım, müjdesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı