Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Kasım 2019 - Cumartesi 11:43 Bu haber 1251 kez okundu
 
‘Atatürksüz 29 Ekim reklamı’ meclis gündeminde
İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Antalya Valiliği’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayınlamış olduğu reklam filminde Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yer vermemiş olmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sunduğu soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı
Siyaset Haberi
‘Atatürksüz 29 Ekim reklamı’ meclis gündeminde

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Antalya Valiliği tarafından yayınlanan reklam filminde Atatürk’e ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yer verilmemiş olması birçok kişinin tepkisine yol açmıştı. İYİ Parti Milletvekili Tuba Vural Çokal, bu tepkiler üzerine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sunduğu soru önergesi ile bakanlığın bu konu hakkındaki değerlendirmesinin ne yönde olduğunu ve herhangi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağını sordu. 

 

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAĞIMSIZLIĞIMIZIN SEMBOLÜDÜR”

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin; kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, yediden yetmişe verdiği mücadele sonrasında kurulduğunu belirten Çokal, “Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun sembolüdür. Cumhuriyet, hukukun her şeyin üstünde olduğu, insanların eşit hak ve hürriyetlere sahip olduğu sistemin adıdır” dedi.

 

ÇELENK KRİZİ

 

Cumhuriyet Bayramı’nda Valiliğin takınmış olduğu tutumu eleştirerek sunduğu soru önergesiyle konuyu meclis gündemine taşıyan Çokal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya cevaplandırması üzere, “Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun Cumhuriyet’in 96’ncı yılı kutlamaları için hazırlattığı reklam filminde ne Atatürk ne de Türkiye Cumhuriyeti ibaresi bulunmamaktadır. Bakanlığınızın bu hususa bakış açısı nedir? Vali Münir Karaloğlu’nun hazırlattığı bahsi geçen reklam filmine Antalya ilimizdeki vatandaşlarımız Atatürk’e ve Türk milliyetçiliğine önem verilmediği için tepki göstermiştir. Bu hususta bakanlığınızın Vali Karaloğlu’na bir yaptırımı olacak mıdır? Bakanlığınız bu hususta nasıl bir değerlendirme yapacaktır? 29 Ekim çelenk koyma töreninde protokolün rahatsız olma gerekçesiyle STK temsilcilerinin çelenk koymasına engel olunmuştur. Bu engelleme pozitif bir ayrımcılık değil midir? Vali Karaloğlu’nun bu tutumu karşısında bakanlığınızın değerlendirmesi ne olacaktır?” sorularını iletti.

 

Halil Büyükayhan

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ‘Atatürksüz, 29, Ekim, reklamı’, meclis, gündeminde,
Yorumlar
Haber Yazılımı