301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 17:06 Bu haber 332 kez okundu
 
ATB Başkanı Ali Çandır: Kotalarla ticaret gelişmez
ATB Başkanı Ali Çandır, Rusya’ya domates ihracatında kotanın 200 bin tona yükseltilmesine ilişkin konuşarak, “Önce 50 daha sonra 100 ve 150 bin tona bugün ise 200 bin tona yükseltilen kotalarla ticaret gelişmez. Beklentimiz kotaların olmadığı, gümrüklerdeki işlemlerin ve ticaretin kolaylaştırıldığı bir ticaret düzenidir” dedi
Gündem Haberi
ATB Başkanı Ali Çandır: Kotalarla ticaret gelişmez

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Şubat ayı meclis toplantısı Erdoğan Ekinci başkanlığında gerçekleştirildi. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya’ya domates ihracatında kotanın 200 bin tona yükseltilmesini değerlendiren Çandır, “Önce 50 daha sonra 100 ve 150 bin tona bugün ise 200 bin tona yükseltilen kotalarla ticaret gelişmez. Beklentimiz kotaların olmadığı, gümrüklerdeki işlemlerin ve ticaretin kolaylaştırıldığı bir ticaret düzenidir” diye konuştu.

 

ÖRTÜALTI ÜRETİM TEHDİT ALTINDA

 

Örtüaltı alan büyümesinde dikkat çekici bir gelişmenin söz konusu olduğunu kaydeden ATB Başkanı Ali Çandır, “Mevcut durum itibariyle ülkemizin örtüaltı üretim merkezi olma özelliğine sahip olsak da nispi büyüme hızları itibariye aleyhimize bir eğilim bulunmaktadır. Örneğin; 2019 yılında örtüaltı arazi varlığı Antalya’da yüzde 1,1 büyürken Türkiye’de yüzde 2,3 büyümüştür. Diğer taraftan örtüaltı üretim miktarında önemli bir yere sahip olan domates üretiminde ise 2019 yılı büyümesi Antalya’da yüzde 1 olurken Türkiye’de yüzde 5 olarak gerçekleşmiştir. Bu iki örnek bize gelecekte kentimiz örtüaltı üretimi ve ürünleri bakımından ciddi yenilenme kararlarını vermemiz gerektiğini göstermektedir. Bugünden örtüaltı üretim avantajlarımızı devam ettirebileceğimiz yeni alanlar ve ürünler araştırmasını yapmaya başlamalıyız. Aksi halde yakın bir gelecekte rekabetçi özelliklerimizi kaybetme tehdidiyle karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

 

ATB’NİN İŞLEM HACMİNDE YÜZDE 18’LİK BÜYÜME

 

ATB’nin 2019 yılı işlem hacmi itibariyle yüzde 18’lik bir büyüme yaşadığını belirten Çandır, “Bu büyümede ana gruplar ve işlem hacmi ağırlıkları itibariyle; hayvansal gıda maddeleri grubu yüzde 53’lük büyüme gerçekleştirmiştir. Yaş meyve ve sebze ile çeşitli maddeler ana grupları ise yüzde 18’in üzerinde büyüyerek toplam büyümeye ciddi katkılar sağlamışlardır. Hububat ve tekstil hammaddeleri grupları ise 2019 yılında işlem hacmi itibariyle daralma yaşamışlardır” şeklinde konuştu.

 

ZEYTİN BAHÇESİ KURACAKLARA ‘TAVŞAN YÜREĞİ’ TAVSİYESİ

 

Son dönemde özellikle doğu ilçelerde zeytin ağaçlarının sökülerek yerine avokado gibi ağaçların dikildiği yönünde bilgiler aldıklarını kaydeden Çandır, “Arkadaşlarımdan ricam zeytinden vazgeçmek yerine ticari açıdan faydalı gördükleri ağaçları zeytinliklerin dışındaki arazilere dikmeleridir. Biliyorsunuz yöremize ait tavşan yüreği zeytinin coğrafi işaretini aldık. Ayrıca tavşan yüreği zeytinyağının ABD ve İtalya gibi pek çok ülkedeki yarışmalardan birinciliklerle döndüğünü de biliyoruz. Yarattığımız farklarla tavşan yüreği zeytinyağının fiyatı diğerlerine göre ciddi yüksek seviyelerdedir. Üstelik mevcut kapasitemiz de talebi karşılayamamaktadır. Yeni zeytin bahçesi kuracaklara da tavsiyemiz tavşan yüreğini tercih etmeleridir” ifadelerini kullandı.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ATB, Başkanı, Ali, Çandır:, Kotalarla, ticaret, gelişmez,
Yorumlar
Haber Yazılımı