301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 17:38 Bu haber 149 kez okundu
 
ATSO Başkanı Çetin: Ekonomimiz daralıyor
ATSO tarafından düzenlenen 4’üncü Antalya Devlet Destekleri Zirvesi,Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. ATSO Başkanı Davut Çetin, turizm gelirlerinde yüzde 60 düşüş beklendiğini belirterek Antalya ekonomisinde yüzde 15 ile 22 arasında daralma öngördüklerini söyledi
Ekonomi Haberi
ATSO Başkanı Çetin: Ekonomimiz daralıyor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu’nun katılımıyla 4’üncü Antalya Devlet Destekleri Zirvesi yapıldı. Webinar üzerinden düzenlenen toplantıda konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, önceki yıllarda bu toplantıların konferans salonunda fuar ortamında yapıldığını hatırlatarak pandemiden dolayı zirvenin sanala taşındığını kaydetti.

 

“DESTEKLER DEVAM ETMELİ”

 

Bu tür toplantıların üyelere moral ve destek vermesi açısından önemli olduğunu belirten Çetin, pandemiden dolayı en fazla zarara uğrayan ilin Antalya olduğunu vurgulayarak ekonomik desteklerin devam etmesi gerektiğini belirtti. Koronavirüsten en fazla etkilenen sektörün turizm olduğunu ifade eden Çetin, “Antalya turizmi, güvenli turizm sertifikasıyla bir başarı göstermiş, 2 buçuk milyon civarında yabancı ziyaretçiyi ağırlamıştır, ancak dünya koşulları nedeniyle ziyaretçi sayımız yüzde 82 oranında azalmıştır. Haziran ayı SGK verilerine göre ülkemizde 4a çalışan sayısı bir yılda 295 bin azalmıştır, bunun 148 bini veya yarısı Antalya kaynaklıdır” dedi.

 

CİRO KAYBI YÜZDE 50’LERDE

 

Haziran ayında 500’den fazla üyenin katılımıyla gerçekleştirdikleri ankete göre ciro kaybının Antalya’da yüzde 50’lerde olduğunu belirten Çetin, turizm ve hizmet sektöründe yaşanan ciro kaybının Antalya’da çok yüksek olduğuna dikkat çekti.

 

YÜZDE 15 İLE 22 ARASINDA DARALMA BEKLENİYOR

 

Turizm gelirlerinde yüzde 60 düşüş beklendiğini de belirten Çetin, bu durumun Antalya ekonomisinde yüzde 15 ile 20 arasında bir daralma olacağı öngörüsünü doğruladığını söyledi. İşletmelerin ayakta kalabilmesi için kısa çalışma ödeneğinin 2021 sonuna kadar sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Çetin, prim kredi vergi ödemelerinin de yeniden ertelenmesi ve kredi desteklerinin devam etmesinin beklentisi içerisinde olduklarını dile getirdi.

 

“İŞ AKDİNİN FESHİNE İZİN VERİLMELİ”

 

Ciddi oranda gelir kaybı yaşayan işletmeler olduğunu aktaran Çetin, işçiyi mağdur etmeme koşuluyla iş akdinin haklı nedenlerle feshine izin verilmesi gerektiğini belirtti. Hiçbir işçinin hakkının gasp edilmeden yapılacak olan fesihlerin işverenin elini rahatlatacağını belirten Çetin, bu uygulamanın denetimlerinin de düzenli bir şekilde yapılması gerektiğini ifade etti.

 

“YENİ NORMALİN ŞARTI DİJİTAL DÖNÜŞÜMDÜR”

 

Pandemi destekleri dışındaki desteklerin de büyük önem kazandığını dile getiren Çetin, “İstihdam teşvikleri değerli hale geldi. Ekonomideki yeni normalin şartı dijital dönüşümdür. Önümüzdeki dönemde pandemi devam edecek, bu dönemde Antalya ekonomisine dinamizm sağlayacak yeni yatırımlar sağlamalıyız. Sektörlerimiz dijital dönüşümle çok daha iyi hale gelebilir. Antalya’nın dijital kent ve veri merkezi konusunda pilot il olması talebimiz var. Türkiye’de örnek bir çalışma yapabiliriz Antalya ekonomisini ve sanayi 4.0 projesini de bu şekilde geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

ANTALYA’YA AYRICALIK ÇAĞRISI

 

Antalya’nın pandemi dönemini daha az hasarla atlatması için sektörlere daha fazla destekte bulunulması gerektiğini kaydeden Çetin, Antalya’ya yapılacak olan ayrıcalıkların ülke ekonomisine de katkı olarak geri dönüşünün olacağını belirtti.

 

“REEL SEKTÖR, UYGULAMALAR SAYESİNDE AYAKTA KALDI”

 

TOBB Genel Başkanı RifatHisarcıklıoğlu da Antalya’nın tarım, turizm, ticaret ve teknolojinin merkezi olduğunu ifade ederek, “ATSO, böylesine önemli bir şehre yakışır bir şekilde girişimcilerimize devamlı yol göstermektedir; KOBİ’lerimizin büyümesine katkı sağlayacak faaliyetler gerçekleştirmektedir. ATSO çok yerinde bir adım atarak onlarca kamu kurumunu girişimcilerimizle buluşturuyor” diye konuştu. Hükümetin sağladığı kredi paketleri ve istihdama yönelik kısa çalışma gibi uygulamaların etkin ve yaygın kullanımının önemli bir etki gördüğünü dile getiren Hisarcıklıoğlu, reel sektörün bu uygulamalar sayesinde ayakta kaldığını söyledi.

 

YÜZDE 1’LİK PAY ANTALYA’NIN

 

Türkiye’nin ekonomik gelişimi, büyümesi ve kalkınması açısından ihracatın kilit bir rol oynadığına dikkat çeken Bakan Pekcan şunları kaydetti;

2019 yılında ihracatçılarımıza 2,5 milyar TL, 2020 yılı Ağustos ayı sonu itibarıyla ise 1,4 milyar TL destek vermiş bulunmaktayız.Antalya’mız bu desteklerden 2019 yılında 22.5 milyon TL; bu yıl ise 14,7 milyon TL tutarında faydalanmış olup, Türkiye içinde yaklaşık yüzde 1’lik bir pay sahibi olduğu görülmektedir. Antalya ilimize sağlık turizmi alanında 18.4 milyon TL tutarında destek sağlanmış olması kayda değerdir. Ticaret Bakanlığı olarak iç ticarette esnaf-sanatkar ve kooperatiflerimize yönelik desteklerin de uygulanmasını temin ettiğimizi hatırlatmak isterim.Antalya ilimizdeki esnafımıza sadece bu yıl içerisinde 1.8 milyar TL üzerinde devlet destekli faiz indirimli kredi kullandırılmıştır.Şeffaflık, etkinlik ve erişebilirlik prensiplerini ön planda tutarak, esnaf-sanatkarımızın ekonomik koşullarının iyileştirilmesi için çaba sarf ediyoruz.”


Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: ATSO, Başkanı, Çetin:, Ekonomimiz, daralıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı