301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 16:57 Bu haber 985 kez okundu
 
‘Bayat aşı’ skandalı meclise taşındı
İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, son kullanma tarihi geçmiş 72 bin doz aşının okul çağındaki yaklaşık 63 bin çocuğa uygulandığına dair Sayıştay’ın denetim raporlarına yansıyan aşı skandalı ile alakalı Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamanın kamuoyunu tatmin etmediğini ifade ederek sunduğu soru önergesiyle konuyu meclise taşıdı
Gündem Haberi
‘Bayat aşı’ skandalı meclise taşındı

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2018 yılı denetim raporunda, yapılan incelemeler sonrası profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçtiği görülen 72 bin doz aşının okul çağındaki yaklaşık 63 bin çocuğa uygulandığı tespit edilmişti. Konuyla ilgili daha sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Haberlerde yer alan ‘miadı geçen aşıların uygulandığı’ iddiası tamamen asılsızdır. Her ilacın ve aşının uygulaması öncesinde son kullanma tarihi sağlık personelimiz tarafından ambalaj üzerinde yazılı bilgiden tekrar tekrar kontrol edilmekte buna ilaveten uygulama öncesi karekod okutularak olası gözden kaçırılma durumlarında sistem tarafından uyarı verilerek bu tip bir hatanın önüne geçilmektedir. Hiçbir sağlık personeli, etkinliğine güvenmediği veya miadı geçen bir ilaç veya aşıyı hastasına uygulayamaz. Ayrıca ATS sistemi miadı geçmiş aşıların uygulanmasına müsaade etmez” ifadelerine yer verilmişti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaların Sayıştay raporlarında yer alan bilgileri yalanladığını dile getiren Çokal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Bakanlığınıza bağlı denetlemeye yetkili kurumlarınız yanlış ve gelişi güzel raporlar mı düzenlemektedir? Bu hususta bakanlığınızın bir yaptırımı olacak mı?” sorularını yöneltti.

 

113 MİLYON TL DEĞERİNDEKİ AŞILAR DEPODA MI BOZULDU?

 

Hazırladığı soru önergesiyle sağlıktaki skandalı TBMM gündemine taşıyan Çokal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı olarak cevaplandırması üzere şu soruları yöneltti: “Bahsi geçen aşılar hangi hastalıkları önlemek amacıyla yapılmıştır? Bayat aşı uygulanan çocuklar hangi şehirlerde yaşamakta ve hangi okullarda okumaktadır? Son kullanma tarihi geçen aşıların uygulanmasına izin veren ve uygulayan kamu görevlileriyle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur? Bayat aşıların uygulandığı 63 bin çocukta herhangi bir sağlık sorunu görülmüş müdür? Bayat aşı uygulanan çocuklara yeniden aşı yapılmış mıdır? Ailelerine konu hakkında bilgi verilmiş midir? Bakanlığınızın aşıların miadının dolmasının önlenmesi ve sağlık tesislerinin deposunda iken miadı dolan aşılar hakkında sorumluluğun araştırılması ve kamu zararı tespit edilmesi yönünde nasıl bir çalışması olacaktır? ATS üzerinden yapılan incelemede 2018 yılında 808 bin 380 doz PPD, 383 bin 60 doz kızamık, 293 bin 793 doz KKK, 42 bin 682 doz mevsimsel grip ve 32 bin 500 doz Hepatit B olmak üzere toplam 1 milyon 628 bin 966 doz 113 milyon 332 bin 471 TL değerinde aşının İl Sağlık Müdürlüklerinin deposunda iken miatlarının dolduğu tespit edilmiştir. MKYS ‘kullanılmaz hale gelme’ çıkış türünden çıkış yapmak suretiyle miadı dolduğu beyan edilen aşı tutarı 1 milyon 153 bin 518 TL olup, ATS ve MKYS arasındaki farkın miadı dolan aşıların bir kısmının MKYS üzerinden beyan edilmemesinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bakanlığınız bu hususu hangi gerekçelere dayandırarak kamuoyuna açıklayacaktır? Bakanlığınızın bu hususta bir yaptırımı olacak mıdır?

 

Halil Büyükayhan

 

 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: ‘Bayat, aşı’, skandalı, meclise, taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı