301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 11:42 Bu haber 1020 kez okundu
 
'BU BİR CİNS KIRIMDIR!'
CHP 26’ncı dönem Ankara MilletvekiliAylin Nazlıaka, “Kadınlar, bırakın yeni hakka sahip olabilmeyi, var olan haklarını kaybetmemeye çalışıyorlar. Hatta hayatta kalmaya çalışıyorlar. Her yeni güne kadın katliamıyla başlıyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde bir cins kırım vardır” diyerek sitem etti
Siyaset Haberi
'BU BİR CİNS KIRIMDIR!'

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle Antalya’ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eski Parti Meclisi Üyesi, 26’ncı dönem Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, CHP Antalya İl Başkanlığı’nda Başkan Ahmet Kumbul ve partililerle bir araya geldi. Antalya’da olmaktan mutlu olduğunu dile getiren Nazlıaka, kadının toplumdaki yerini ve kadın cinayetlerini sert bir dille eleştirdi.

 

CUMHURİYET VE KADIN

 

Konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü hatırlatarak başlayan Nazlıaka, “Atatürk ‘Dünyanın hiçbir milletin kadını ben ülkemi zafere ve bağımsızlığa ulaştırma konusunda Türk kadını kadar çalıştım diyemez’ demiştir. Cumhuriyet ve kadın birbirini tamamlayan bir bütündür. Cumhuriyetin kadına kattıkları kadar kadınlarında cumhuriyete kattığı önemli değerler vardır. Kurtuluş savaşı mücadelesinde kadınıyla,yaşlısıyla, genciyle zor bir yol kat edilmiş ve büyük bir zafer elde edilmiştir. Bu dönemde Türk kadının çok büyük bir emeği olmuştur” diye konuştu.

 

KADININ ADI YOKTU

 

Osmanlı döneminde kadının yerini aktaran Nazlıaka, “O dönemde nüfus sayımında bile sayılmayan kadınlar, Cumhuriyet ile birlikte eşit birey olarak yer almaya başlamıştır. O dönemki fotoğraflara bakarsanız Atatürk’ün yanında hep kadınların olduğunu görürsünüz. Bu bir tesadüf değildir. Atatürk kadının hayatın her alanında temsil edilmesini istemiştir. Kadınları görünür kılarak toplumdaki eşitlikçi anlayışı somutlaştırmaya çalışmıştır. Bu noktada Medeni Kanunla ve İş Kanunu’yla kadının hem toplumsal hayatta, hem aile içerisinde, hemde iş hayatında güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu süreçte Osmanlı döneminde görünmeyen kadınlar, Atatürk Cumhuriyeti’nde pilot, hakim, akademisyen, öğretmen, sanatçı ve sporcu olarak, her alanda var olarak temsil edilmesine dönüşmüştür. Bu eşitlikçi bakış açısı eğitimle buluşturulmuş ve kız çocuklarının okullaştırma oranı arttırılmıştır. Meslek sahibi olmaları sağlanmıştır. Önemli bir mesafeler kat edilmiştir” dedi.

 

DEMOKRASİ, KADIN İLE VAR

 

Kadınların seçme ve seçilme hakkını kazandıktan tam bir yıl sonra 1935’te 18 kadının meclise girdiğini anlatan Nazlıaka, “Cumhuriyet demokrasiyle taçlandığı zaman anlamlı bir rejim haline dönüşür. Toplumun yarısını yok sayan bir anlayışla demokrasiden bahsedemeyiz. Yine Atatürk’ün çok güzel sözü var diyor ki, ‘Bir toplum kadın ve erkek olmak üzere iki cinsten oluşur. Mümkün müdür ki, bir kütlenin birisi yerde zincirlenmişken, diğer yarısı göklere yükselebilsin.’ İşte bu mümkün olmadığı için toplumun yükselebilmesi için kadın ve erkek bir arada, omuz omuza mücadele etmemiz gerekiyor” diyerek bunun bir demokrasi mücadelesi olduğunu vurguladı.

 

‘SEYİRCİ KALMAYIN’ ÇAĞRISI!

 

Konuşmasında günümüzde kadının yerini sorgulayan Nazlıaka, öldürülen kadınlar için artık bir şeyler yapılası gerektiğinin altını çizdi. Nazlıaka, “Şu an kadınlar bırakın yeni hakka sahip olabilmeyi, var olan haklarını kaybetmemeye çalışıyorlar. Hatta hayatta kalmaya çalışıyorlar. Her yeni güne bir kadın katliamıyla başlıyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde bir cins kırım vardır. Geçtiğimiz ay 39 kadın kardeşimiz yaşamanı kaybetmiştir. Geçtiğimiz gün katledilen Ceren kardeşimiz, bundan 14 yıl önce bir çocuğu katletmiş ancak yakalanmadığı için bir başka katliama daha sebep olmuş olan biri yüzünden yaşamını yitirmiştir. Dolayısıyla biz artık kadınların göz göre göre yaşamını kaybetmesini, ülkeyi yönetenlerin bu konuda seyirci kalmasını istemiyoruz. Kadınların yaşam hakkına sahip çıkılmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

 

Dün Şule Çet davasında olduğunu dile getiren Nazlıaka, “Dava katillerin hak ettiğine yakın cezaları alarak sonuçlandı diyebiliriz ancak bizim için bu dava bitmemiştir. Bizi davamız tek bir kadının yaşamını kaybetmediği güne kadar devam edecektir. Biz kadının ve erkeğin eşit olduğu, kadınların çalışma hayatı içerisinde eşit yer alabildiği bir Türkiye hayal ediyoruz. Kadınlar eşit ücretle çalışmıyor. Kadınların iş güvenliği yok. Bütün bu sorunların çözülmesi için zihniyet değişikliği gerekiyor. Bu ülkeyi yönetenlerin açıkça kadın erkek eşitliğini ifade etmediği bir dönemde böyle bir zihniyet değişikliği olamayacağını görüyoruz. Onun için Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında inanıyoruz. Kadın ve erkek bir arada, omuz omuza aydınlık bir Türkiye’yi inşa edecekler” ifadelerine yer verdi.

 

CİDDİ ADIMLAR ATILMALI

 

Toplantıda konuşan Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul ise konuyla ilgili şunları söyledi;

“Öncelikle Aylin hanıma bu anlamlı günde bizlerle birlikte olduğu için teşekkür etmek istiyorum. Bugün çok önemli bir gün, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü.Osmanlı’da okuma oranı binde 30’lardayken Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk’ün hızla gerçekleştirdiği devrimlerle bu oran yükselmiştir. Bu devrimlerin arasında kadınlarımızı hem eğitim öğretim alanında, hem birçok kurumda çalışma anlamında hak sahibi yapmıştır. Ayrıca 5 Aralık 1924’de birçok ülkede yokken, seçme ve seçilme hakkını Türkiye’de tanınmasını sağlamıştır.Ne yazık ki günümüze bakıldığında, kadınlarımıza verilen değerin giderek kaybedildiğini görüyoruz. Onların ikinci sınıf muamelesi gördüğünü, kadına karşı şiddetin son 15 yılda arttığını, her gün kadın cinayetleri, çocuk ve kadına karşı istismarların arttığını gazetelerde okuyoruz.Devletin bu konuda herhangi bir önlem almadığını, insanların bu ülkede özgürce yaşayabilmesini sağlayamadığını görüyoruz.Osmanlıdan alıp birçok devrimle kadınları yücelten, en ön saflarda gören cumhuriyet döneminin son zamanlarında, kadınlara yönelik tutumun giderek yine Osmanlı dönemine gerilediğini görüyoruz. Bu durum hepimizi üzüyor.Bununla ilgili iktidarıyla, muhalefetiyle bir arada olup çok ciddi adımlar atılması gerekiyor. Özellikle bu ülkeyi yönetenlerin, çok ciddi adımlar atması gerekiyor. Hepimizin ortak talebi budur.”

 

Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: 'BU, BİR, CİNS, KIRIMDIR!',
Yorumlar
Haber Yazılımı