301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 16:31 Bu haber 872 kez okundu
 
Çetin’den tarihi mesaj: "Bu treni kaçırmayalım!"
Batı ülkeleriyle ülkemiz arasındaki farkın sanayi devrimiyle açıldığını anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Onlar bize önce sanayi devrimiyle, sonra eğitim ve teknolojiyle fark attılar. Halen bu farkı kapatamadık. Teknoloji treni hızlanıyor, bu treni de kaçırırsak tarih bizi affetmez” dedi
Gündem Haberi
Çetin’den tarihi mesaj:

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Ekim ayı olağan meclis toplantısını hizmet binasında gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, geçtiğimiz günlerde basına tanıtımı gerçekleştirilen Antalya 4.0 projesini anlattı. Çetin, “Kent 4.0, Tarım 4.0, Ticaret 4.0, Turizm 4.0, Sanayi 4.0 konularını herkes iyi anlamalıdır. Bildiğiniz gibi batı ülkeleriyle bizim aramızdaki fark sanayi devrimiyle açıldı. Onlar bize önce sanayi devrimiyle, sonra eğitim ve teknolojiyle fark attılar. Halen bu farkı kapatamadık. Teknoloji treni hızlanıyor, bu treni de kaçırırsak tarih bizi affetmez. Antalya 4.0 vizyonunu geliştirmemiz ve Cumhuriyetimizin 100. Yılına bu hedefle hazırlanmamız gerekiyor. İşte bu düşüncelerle Antalya 4.0 ve dijitalleşme alanında Oda olarak yapabileceklerimizi ele aldık” diyerek projenin desteklenmesi gerektiğini altını çizdi.

 

TEKNOLOJİDE REKABET

 

Teknolojinin yeni sistemleri hayatımızın bir parçası haline getireceğini vurgulayan Çetin, “Blok zincir teknolojisi sayesinde, sistemler çok daha hızlı bir şekilde gelişecektir. Artık pazarda portakalın Finike olup olmadığını cep telefonuyla anında anlamak mümkündür. QR kodlar alkollü içki, parfüm gibi birçok üründe zaten kullanılmaya başlamıştır. Artık tüketici yediği etin nereden geldiğini, peynirin içinde katkı olup olmadığını merak etmektedir. Yakında bunlar piyasayı değiştiren ciddi rekabet konuları haline gelecektir. Bu konularda bilgilendirme toplantılarına devam etmeliyiz” dedi.

 

“GEÇEN YILA GÖRE CANLANMA VAR”

 

Eylül ayında kredi faizlerinin düşmesiyle ekonomide canlanma yaşandığını söyleyen Çetin, “Son günlerde operasyon ve yaptırım korkusuyla bir kesinti oldu.  Döviz çok fazla dalgalanmıyor, çünkü ekonomide durgunluk cari açığı ve döviz ihtiyacını düşürmüştür. Şimdi, biz canlanma var dediğimizde geçen yıla göre canlanmayı kastediyoruz.  Fakat diğer taraftan önceki yıllara gidersek otomobil satışında 2015 yılının, hatta 2013 yılının gerisindeyiz.  Beyaz eşyada da durum benzerdir. Örneğin normalde Türkiye'de Eylül ayı buzdolabı satışı 300 bine yakındır. Geçen yıl 176 bine düştü, bu yıl bunun biraz üzerine çıkıldı. Geçen yıla göre canlanma var, ama 5 yıl önceki satışın gerisinde. Üretici ihracatla biraz kurtarıyor, fakat içeride bayi,  servis ağı 5 yıl önceki işini yapamıyor” şeklinde konuştu.

 

MERKEZ BANKASINA ÇAĞRI

 

Kredi kampanyası sayesinde konut satışlarında bir ivmelenme olduğunu kaydeden Çetin, “Antalya'da Eylül ayı satışı geçen yıla göre yüzde 18 arttı. Eylül'de net bir çıkış oldu. Kredi kampanyaları konutta olumlu bir etki yapmıştır. Bankalar şu dönem kredi vermeye istekli, çünkü banka geri dönen krediyi tekrar kredi vermek durumunda. Ayrıca kredi yapılandırmaları da devam etmektedir” ifadelerine yer verdi. Ekonomide bu haftanın gündeminin Merkez Bankası faizleri olduğunu aktaran Çetin, “Merkez Bankası faizde 1-1.5 puanlık bir indirim yapabilir. Suriye'deki operasyonunun geleceği ve dış ilişkilerimiz ekonomi açısından önemlidir. Merkez Bankası bu durumu dikkate alacaktır. Büyük şirketlerin döviz ihtiyacı, bütçe açığı ve enflasyon nedeniyle artık büyük faiz indirimleri beklemiyoruz” dedi.

 

“BU İŞİN SAHİBİNİ BELİRLEMELİYİZ”

 

Uğun açılışı yapılan Yöresel Ürünler Fuarı’nın (YÖREX) önemine de değinen Başkan Çetin, “YÖREX organizasyonuna oda olarak destek oluyoruz. YÖREX, Ali Çandır sayesinde tanındı, gelişti, ama son dönemde diğer illerimizde de YÖREX fuarları yapılmaya başlandı. Bir de her yerde semt pazarları gibi yöresel ürün pazarları kurulmaya başlandı. Bu yöresel ürün tanımına bir standart getirmeliyiz, yörenin adını koymalı, bu işin sahibini belirlemeliyiz. Yöresel ürün, ilin veya ilçenin oda veya borsasından onay belgesi almalıdır” diye konuştu.

 

AYRIMCILIKTAN KAÇINMALIYIZ

 

Son olarak Odalar ve Borsalar Birliğimiz adına Şırnak ve Cizre’de oda ve borsaları ziyaret ettiklerini kaydeden Çetin, oradaki bölge halkının ve bölge ekonomisinin Suriye’deki durumdan dolayı zarar gördüğünü dile getirdi. Çetin, “Bu dönemde bölge halkıyla iletişim çok önemli bir konudur. Bölge halkına karşı ayrımcı davranış ve sözlerden herkes sakınmalıdır. Terörle mücadelenin ekonomik ve sosyal politikalarla desteklenmesi gerektiğini bilen bir ülkeyiz. Çok boyutlu politikalarla ulusal birlik ve beraberliğimizi korumalıyız. Ülkemizin kalkınması her bölgenin kalkınmasına bağlıdır. Aksi halde ekonomik ve sosyal sorunları önleyemeyiz” dedi.

 

ŞIRNAK VE CİZRE’YE ATSO DESTEĞİ

 

Şırnak ve Cizre Ticaret ve Sanayi Odalar ile neler yapabilecekleri konusunda istişare ettiklerini anlatan Çetin, “Antalya'daki mantar üreticiliği ve seracılık konusunda tecrübe paylaşımı yapmayı kararlaştırdık. Kadın girişimcilere destek konusunda işbirliği yapacağız. Bizim Kadın Girişimciler Kurulu’muz tecrübelidir, başarılıdır. Eminim ki, bölgedeki kadın girişimcilerle işbirliğinde de başarılı olacaklardır. Ülkenin batısından doğusuna her yerde kadın girişimciler güçlenir ve başarılı olursa birçok sorunu çözeriz” cümlelerine yer verdi.

 

Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Çetin’den, tarihi, mesaj:, "Bu, treni, kaçırmayalım!",
Yorumlar
Haber Yazılımı