Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 10:56 Bu haber 1206 kez okundu
 
CHP’li Arı: Kaş’a dokunmayın
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Milletvekili Cavit Arı, Kaş’a yapılması planlanan ve ardından iptal edilen 25 binlik imar planının bakanlık tarafından yürütüleceğine yönelik haberlere ilişkin, “Bu plan uygulandığı takdirde Kaş'ın hedeflenen 2040 nüfusu 200 bine çıkmakta. Böyle bir hedef Kaş'ı bitirmek demektir. Eğer söz konusu ise lütfen bu plandan vazgeçin” dedi
Siyaset Haberi
CHP’li Arı: Kaş’a dokunmayın

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmeleri gerçekleştirildi. Görüşmeler sırasında konuşan CHP’li Cavit Arı, Kaş’ta yapılması planlanan ve sonradan iptal edilen 25 binlik imar planının bakanlık tarafından tekrar yürürlüğe konulacağına dair basına bazı haberler yansıdığını belirterek, “Bu plan uygulandığı takdirde Kaş'ın hedeflenen 2040 yılı nüfusu 200 bine çıkmakta. Böyle bir hedef Kaş'ı bitirmek demektir, Kaş'ın doğal güzelliğini, turizmini bitirmek demektir. Bu iptal edilen planın bakanlık tarafından uygulanması söz konusu ise lütfen bu plandan vazgeçin” şeklinde konuştu.

 

YATAY MİMARİ ELEŞTİRİSİ

 

Görüşmeler sırasında Bakan Kurum’un yatay mimariyi esas alan ifadelerine eleştiri getiren CHP’li Cavit Arı, “Mademki yatay mimari bizim medeniyetimizin bir mirasıydı. O hâlde İstanbul'daki ve hatta hemen Ankara'da çok yakınımızda bulunan bu gökdelenleri acaba buraya hangi geçmişteki medeniyetlerimiz dikti, çok merak ediyorum. Hatta İstanbul gibi gerçekten medeniyetimizin simgesi olan Yarımada'daki çok değerli eserlerin bulunduğu bir bölgeye o Yarımada siluetini bozacak şekilde olan gökdelenleri kim dikti, onu da sormak istiyorum. Orada yargı kararı olmasına rağmen o silueti neden hâlâ kaldıramadığınızı da yine çok merak ediyorum. Bu medeniyetimize ve atalarımıza saygısızlık değil mi, onu da merak ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

“İMZADAN SONRA EMSAL ORANLARI NEDEN DEĞİŞTİRİLDİ?”

 

Kepez’de büyük kentsel dönüşümlerden bir tanesinin gerçekleştirildiğini belirten Arı, “Burada ilk yapılan proje çalışmasında hedeflenen ve vatandaşla yapılan sözleşmede ilan edilen daire sayısı ile sonradan gerçekleştirilen daire sayısı arasında neredeyse 2 katı kadar bir farklılık olduğu açıkça ortadadır. Belediyeyle yapılan bu sözleşmelerde, vatandaşların imzalarından sonra inşaat emsal oranının artırılmasının anlamı nedir? Yine, çekilen kuralarda vatandaşlarımıza birinci katlar ve arka cephelerin veya son kat son cephelerin çıkmış olmasının özel bir anlamı var mıdır?” sorularını yöneltti.

 

“ESASLI ÇALIŞMALARA İMZA ATIN”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmış olduğu bisiklet yolları, yürüyüş parkları gibi faaliyetlerin küçük bir kasaba belediyesi tarafından da yapılabileceğini söyleyen Arı, “Lütfen Bakanlığınızla ilgili esaslı çalışmalara imza atın. Kaldı ki, Antalya'da 28 kilometre merkezde bisiklet yolu yapılmış, bu bisiklet yolunu hangi amaçla, nasıl yaptınız ve şu anki uygulama durumunun ne olduğunu araştırmanızı özellikle istiyorum” diye konuştu.

 

“MERMER OCAKLARININ NEREYE FAYDASI VAR?”

 

Bakan Kurum’un ifade ettiği, dünya sıcaklığının 3 derece, deniz seviyesinin 19 derece yükseldiği ve özellikle de Akdeniz’in tehdit altında bulunduğu konularının önemine dikkat çeken Arı, “Çevresel etki değerlendirmesiyle ilgili 2002 yılından bu yana 62 bin 490 tesise ÇED verilmiş. Bildiğiniz üzere çevreye, doğal dokuya, tabiata zarar vermesi ihtimali çok az bile olsa o projeye asla ve asla ÇED onayı vermiyoruz. Başta ilimiz Antalya olmak üzere birçok şehrimizdeki taş ocakları, mermer ocakları, HES'lerin çevreye değil de nereye zararı veya nereye faydası var, çok merak ediyorum. Çünkü her yapılan HES her açılan taş ocağı, mermer ocağı çevreye gerçekten zarar verir. Siz bu cümleyi buraya nasıl yazdınız, çok merak ediyorum” dedi.

 

 

“BOĞAÇAY PROJESİ YAPILIRKEN NEREDEYDİNİZ?”

 

Raporunda, 2002 yılında 151, bugün itibarıyla da 463 mavi bayraktan bahseden Bakan Kurum’a Boğaçay Projesi’ni hatırlatan Arı, “Antalya Lara sahil bandına kruvazör yat limanı yapılma projesi ve Boğaçay Projesi'yle birlikte bir yat limanı yapılması bir önceki dönem büyükşehir belediye başkanının çılgın projeleri arasındaydı. Bu projeler yapılırken ve ‘danışmanlık hizmetleri’ adı altında 1 milyon 800 bin TL ödenirken bakanlık olarak sizin bu çalışmalardan haberiniz var mıydı, varsa özellikle ÇED'le ilgili ne gibi önlemler alıp bu projeleri destekleme veya önleme anlamında neler yaptınız? Siz neredeydiniz?”dedi.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: CHP’li, Arı:, Kaş’a, dokunmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı