301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 15:13 Bu haber 225 kez okundu
 
Ekspertiz raporları inove edilmeli
Ekspertizlerin teminatları yok pahasına değerlemesinin sanayicinin finansmana erişimini engellediğini söyleyen Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, raporların inove edilip çağa ve duruma uygun hale getirilmesini talep etti
Ekonomi Haberi
Ekspertiz raporları inove edilmeli

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, finansmana ihtiyaç duyulan pandemi döneminde ekspertiz raporlarının iş dünyasına darbe vurmaya devam ettiğini söyledi. Başkan Bahar, kredi kullanabilecek durumdaki firmaların yerli kaynağa ulaşmasının ekspertiz raporları tarafından engellendiğini ifade etti. 

 

TEMİNATLAR DEĞERSİZLEŞİYOR

 

İşletmelerin pandemi sürecini en az kayıpla atlatabilmesi için ihtiyaç duydukları finansmana bir an önce ulaşması gerektiğini belirten Başkan Bahar, “Mevcut sistem, sanayicinin tüm teminatlarını maalesef değersizleştirip kredi yönünden güvenirliğini düşürüyor. Teminatlarımız eksper tarafından neredeyse üçte bir oranında düşürülüyor. Bir örnek vermem gerekirse; fabrikanın gerçek değeri 60 milyon TL. Fabrika sahibi ekspertiz yaptırıyor, 40 milyon TL’ye değerleniyor, banka yaptırıyor bu sefer 27 milyon TL’ye değerleniyor. Bunun neresi hakkaniyetli, neresi reel, neresi doğru? Bir şeyin bu kadar açık ara 3 farklı fiyatı olur mu? Ben bunu sizlerin insafına ve takdirine sunuyorum. Finansman için ipotek kredibilitemiz var fakat yanlış raporlama bizim bunu kullanmamamızı engelliyor. Yok pahasına değerlenen teminatlar gerekli kaynağı sağlamadığı için firmalar ellerindeki değeri somutlaştıramıyor” dedi.

 

RAPORLAR ÇAĞA UYGUN HALE GELMELİ

 

Bu durumun istihdamı da derinden etkileyeceğine dikkat çeken Başkan Bahar, “Pandemi süreci gibi olağanüstü durumların yaşandığı bir dönemi en az kayıpla atlatmanın yollarından biri de üretimin devam etmesidir. Böylesi bir kriz ortamında teminatlarımızın piyasa koşullarının altında değerlenmesi rasyonel bir yaklaşım değildir. Çünkü bu konuda her ekspertiz yaptıran sanayici emeğinin, malının ve mülkünün çarçur edildiğini görmektedir. Hangi sanayiciye sorarsanız sorun bu durumdan şikâyetçidir. Biz burada çok değerli eksperlerimizi, mühendislerimizi suçlamıyoruz. Bizim talebimiz aslen OSB’ler ile ilgilidir. Müteşebbis Heyetten geçen arazi metrekare fiyatı düşürülemez olmalıdır, yoruma açık olmamalıdır. Müteşebbis Heyetin kararlaştırdığı metrekare bedeli aynen rapora alınmalıdır. Raporların bu şekilde inove olması gerektiğini, çağa ve duruma uygun hale getirecek kanun ve yasaların çıkmasını arzu ediyoruz” ifadelerini kulandı.

 

FİNANSMAN DERİNLİĞİ SAĞLANIR

 

Bu konunun pandemi sürecinde çözülmesi gerektiğini aktaran Bahar, “Devletimiz üretim sürsün, firmalarımız kapanmasın, istihdam da kayıplar oluşmasın diye onca tedbir alıp destek paketleri açıklarken, değişmesi gereken bu raporlama sistemi, verilen mücadeleye gölge düşürmektedir. Gerekli düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir. Bu düzenleme, finansman denizimizi sığlıktan kurtaracak daha da derin hale getirecektir” şeklinde konuştu.

 

Halil BÜYÜKAYHAN

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Ekspertiz, raporları, inove, edilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı