301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 11:34 Bu haber 1382 kez okundu
 
Festival bitti, tartışması sürüyor
Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Kısa Film Yarışması’ kategorisinde eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazmış olduğu öyküden uyarlanan ‘Ah Asuman’ filminin gösterilmesini kınayan AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’a, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin’den cevap gecikmedi. Şahin, Taş’ın suni gündem yaratarak algı oluşturmaya çalıştığını söyledi
Kültür Haberi
Festival bitti, tartışması sürüyor

AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, vermiş olduğu bir demeçte, 56’ncısı düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazmış olduğu öyküsünden uyarlanan ‘Ah Asuman’ filminin yer almasını sert sözlerle eleştirmişti. Tutuklu bulunan bir siyasetçinin eserinin festivalde yer almasının üzücü olduğunu belirten Taş, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e, “Bazı yerlerden destek alarak, o koltuğa geldi. O filmi Altın Portakal'da seyirciye izlettirerek, oturduğu koltuğun hakkını verdi” ifadeleriyle sert bir şekilde yüklenmişti.

 

“ALTIN PORTAKAL’IN ÖZÜNE DÖNMESİNİ SİNDİREMEDİLER”

 

AK Partili Taş’ın yapmış olduğu bu çıkışa CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin’den cevap gecikmedi. Festival kapsamında hangi filmin gösterileceğine ve hangisinin ödül alacağına bağımsız jürinin karar verdiğini söyleyen Şahin, “Bağımsız, özgür, eleştirel sanata ve saraya biat etmeyen sanatçıya tahammülü olmayanlar, içeriğini yozlaştırdıkları Altın Portakal Film Festivali’nin özüne dönmesini, halkla buluşmasını bir türlü içine sindirememektedir. Siyaset üretmekte zorlandıkları, kendi başarısızlıklarının hesabını hala veremedikleri için böylesi suni gündemler yaratarak algı oluşturmaktadırlar. Bu maksatla da, bir film gösterimi üzerinden terör örgütü bağlantısı kurmaya çalışmaktadırlar” şeklinde konuştu.

 

İŞTEN ÇIKARMALARIN NEDENİ REKOR BORÇLAR

 

AK Partili Taş’ın büyükşehir belediyesinde 300 kişinin işten çıkartıldığına dair yapmış olduğu açıklamalara da yanıt veren CHP’li Şahin, “Bu noktada en son konuşacak birileri varsa bunlar AKP’lilerdir. Şu an işten çıkarmaların esas nedeni, Menderes Türel döneminden kalma rekor borç yükünden kaynaklanmaktadır. Türel döneminde, büyükşehir belediyesinden bu sayının neredeyse 10 katı kadar emekçi sırf siyasi görüşleri nedeniyle işten çıkarılırken tek bir kelime etmeyenler, bugün gelip işçi emekçi dostu gibi görünmesinler” ifadelerini kullandı.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Festival, bitti,, tartışması, sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı