301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 12:25 Bu haber 1104 kez okundu
 
'Gençlerin gözü yurt dışında!'
Adalet, Demokrasi ve Barış Yolcuğu programı kapsamında Antalya’da, konuşan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, ekonomik eşitsizliğin her geçen gün derinleştiğini söyleyerek, “Çocuklarımızın gözü yurt dışında olmamalı. Bu gidişatın düzeltilmesi gerekir” dedi
Siyaset Haberi
'Gençlerin gözü yurt dışında!'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Adalet, Demokrasi ve Barış Yolcuğu kapsamında 39’uncu il olarak geldiği Antalya’da, Sivil Toplum Örgütleri’yle bir araya geldi. Türkiye’nin genel sorunlarının ele alındığı toplantıda konuşan Köse, ülkenin demokrasi, ekonomi, dış politika, eğitim, kadın şiddeti adı altında 5 ana problemi olduğunu belirtti. Toplantıda problemleri derinlemesine anlatan Köse, çözüm önerilerini de aktardı.

 

“DEMOKRASİDEN YOKSUNUZ”

 

Demokrasi sorununda hak, hukuk ve adaleti ele alan Köse, “Bu ülkede artık hak, hukuk, adalet olamadığını hepimiz hissediyoruz. Memleketimiz otoriter,baskıcı bir ülke haline dönüştü. Demokrasiden tamamen uzaklaştık. Medya tamamen tekelleşti. Yargı tarafsızlığını yitirdi. Düşünce ve ifade özgürlüğü kalmadı” dedi. Çözüm olarak güçler ayrılığı ilkesinin yeniden temel prensipler üzerinden oluşturulması gerektiğini kaydeden Köse, “Yargı bağımsız olmalı. Basın özgürlüğü ve yurttaşların bilgi edinme hakkı önündeki engeller kaldırılmalı. Liyakat devlet kurumlarının temel ilkesi olmalı” şeklinde konuştu.

 

 

EKONOMİDE KORKUNÇ TABLO

 

Ekonominin insanlara getirmiş olduğu yükün ağırlığını farkında olduklarını kaydeden Köse, “Üretemeyen bir Türkiye ile karşı karşıyayız. O güzelim ovalar bomboş duruyor. Enflasyon oranı dünya ortalamasını 5 katından daha fazla. Türkiye’de dış borç stoku 450 milyar doları aşmış durumda. Ekonomik eşitsizlik her geçen gün derinleşmekte. Yaklaşık 16 milyon yurttaşımız yoksulluk sınırının altında gelire sahip. 8 milyon yurttaşımız işsiz. Yaklaşık 9.5 milyon kişi bu ülkede kayıt dışı çalışmakta” diye belirtti. Ekonomi politikalarının 5 temel amacı olması gerektiğini anlatan Köse, “Katma değeri yüksek mal ve hizmet üretmede uzmanlaşmaya ihtiyacımız var. İş gücünün niteliğini yükseltmeye ve ücretler genel seviyesini arttırmaya ihtiyaç var. İşletme ekosistemini dönüştürmeye ihtiyaç var. Tüm yoksulları CHP’nin programında olan aile sigortası ile tanıştırmaya ihtiyaç var” dedi.

 

 

‘KAVGACI DİPLOMASI’ GÖNDERMESİ

 

Dış politika sorununa da değinen Başkan Köse, “İstikrar ve itibarın olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye tutarsız öngörüsüz hayalperest bir anlayış ile güvenilirliğini kaybetti. Bugün sınırlarımızda bile dostumuz olan ülke kalmadı. İktidarın kavgacı diplomasisi ülkemizi Avrupa Birliği üyelik hedeflerinden tamamen uzaklaştırdı. Halbuki çok az kalmıştı. Türkiye Avrupa Birliğine girecekti. Artık konuşulmuyor bile. Çözüm şu, biz hep yurtta barış dünyada barış şiarıyla yolumuza devam etmek istedik. Bu yüzden güvenilir ve işbirliği yapılabilir bir ülke konumuna gelmek zorundayız. Uluslararası hukuka saygılı bir politika izlememiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

 

 

“RANT ODAKLI EĞİTİME SON VERİLMELİ”

 

Türkiye’de eğitim sisteminin dünya sıralamasında en sonlarda yer aldığını söyleyen Köse, iş garantili,  parasız ve nitelikli eğitimin bir an önce tesis edilmesi gerektiğini vurguladı.  Bilimsel ve akılcı bir eğitim programının olması gerektiğinin altını çizen Başkan Köse, “Öğrencilerimizin başarı düzeyi geriledi. Rant odaklı eğitim politikaları nedeniyle parasız ve nitelikli eğitim veren okullar azaldı. İnsanlar çocukları iyi eğitim alsın diye özel okullara yoğunlaştı. Devlet yurtlarının yatak kapasitesi yetersiz olduğu için ekonomik sorun yaşayan aileler çocuklarını tarikat yurtlarına göndermek zorunda kaldı. Dolayısıyla bu tarikat yurtlarında çok canlar yandı ve bedeller ödendi” dedi. Çocukların ve gençlerin geleceğe dair hayallerinin olmadığını kaydeden Köse, “Çocuklarımızın gözü yurt dışında olmamalı. Her başarılı çocuğumuz yurt dışına gidiyor” diye konuştu. 

 

 

“AĞIZLARINDAN ÇIKANA DİKKAT ETSİNLER”

 

Toplantıda konuşan CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, kadın cinayetlerine dikkat çekti. Kumbul, “Özellikle Antalya’da çok sık yaşadığımız kadın cinayetleri, aile içi şiddet ve özellikle ekonomik krizden dolayı intihar vakalarındaki artış hepimizin vicdanını yaralıyor. Sorulması gereken, bu insanlar neden ölüyor, bu cinayetler neden işleniyor? Devlet, hepimizin huzurunu sağlaması gerekiyorken görevini ne kadar yapıyor bunu tartışmalıyız. Kadın cinayetleri ülkemizde son 15 yılda yüzde 429 arttı. Kadınların iş gücü ve siyasete katkısı konusunda 144 ülke arasında 131’inci sıradayız. İş gücüne katılım erkeklerde yüzde 73.6 iken, kadınlarda yüzde 34.4 oranda. Bu yıl 299 kadınımız cinayete kurban gitmiş” dedi. Ülkeyi yönetenlerin bu konuda ciddi adımlar atması gerektiğini söyleyen Kumbul, “Biz uluslararası imzalanan İstanbul Sözlenmesinin yeterince uygulanamamasından yakınırken, Cumhurbaşkanı muhafazakar camiamızın rahatsız olduğu hükümler var diyebiliyor. Yani önümüzde hem ülkeyi yönetenlere, hem de bu ülkede kanaat önderi olanlara çok iş düşüyor. Hem yapacakları icraatlara hem de ağızlarından çıkan kelimelere dikkat etmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

 

Hazel Berkalp Altaş

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: 'Gençlerin, gözü, yurt, dışında!',
Yorumlar
Haber Yazılımı