301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Ekim 2019 - Salı 12:36 Bu haber 372 kez okundu
 
Gülerek yaşama meydan okudular
Ara Sanat’ın düzenlediği Komedi Festivali, Antalyalıları kahkahalara boğdu. Festival galasına konuk olan Ali Poyrazoğlu, tiyatro seyircisinin gülerek yaşama meydan okuyacaklarını belirtti.
Kültür Haberi
Gülerek yaşama meydan okudular

Antalya Komedi Festivali, 21 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Antalyalıları hem güldüren hem de düşündüren festivalde, Ali Poyrazoğlu, Ceyda Düvenci- Bülent Şakrak, Şevket Çoruh-Murat Akkoyunlu, Can Yılmaz, Zafer Algöz’ün yer aldığı 6 tiyatro gösterimi sahne aldı.

 

YAŞAMI SORGULAMAK İÇİN TİYATRO

 

Festival galasına katılan Ali Poyrazoğlu, festivalin amacını ve tiyatronun önüne çıkan sıkıntıları anlattı. Poyrazoğlu, “İstanbul’da çok ses getiren oyunları seçti arkadaşlar ve burada Antalya seyircisiyle buluşturdu. Gülerek yaşama meydan okuyacaklar. Sanatın penceresinden insanlara kendi hallerine birbirilerine bakmalarını öğütleyecekler. İyi ki bu festivali tertipliyorsunuz” dedi. Tiyatroyu seyirci ve oyuncunun birlikte yaptığı bir iş olarak gördüğün söyleyen Poyrazoğlu, “Seyirci oyun bittikten sonra içinde yeni cümleler, yeni düşünceler, yeni bir cesaretle yarın sabaha başlayacak şekilde salondan çıkmak için geliyor. Seyirciler bizim meslektaşlarımız. Bir onlarla birlikte tiyatro yapıyoruz. Seyircilerimiz oyunun asıl parçasıdır. Oyundan izlediklerini alıyor hayatın içinde paylaşıyor. Yaşamı sorgulayacak cesaretini yenileyebilmek için yağmurda çamurda para arttırıp tiyatroya para verip geliyor. Onun için aklımızdan çıkartmayalım ki tiyatronun başrol oyuncusu seyircilerdir” diye belirtti.

 

ANTALYA FESTİVAL KENTİ OLMALI

 

Galada konuşma yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Turizm başkenti olan Antalya’nın çok sık festivallere sahne olması lazım. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Drone festivalimiz yeni bitti. Yiyecek ve kültür festivalimiz vardı. Önümüzdeki süreçte 45 kentin katılacağı yaşayan antik kent festivalimiz olacak. Bu günde sizler sayesinde bir başka festivali yazıyoruz. En zor iş komedi, çünkü komedi bir enerji meselesidir bence. İnsanlara durup dururken ek bir enerji vermek çok zordur. Durup dururken bir kişiyi neşelendirmek çok zor. Biz her zaman sanatın yanındayız” dedi.

 

TİYATRO İYİLEŞTİRİR SANAT BİRLEŞTİRİR

 

Galanın diğer konuğu Gazeteci Ece Saruhan ise festivalin gelenekselleşmesini umduğunu belirtti. Saruhan, “Bu gelenekselleşme kelimesi benim için çok önemli bir kelime. Çocukluğumda benim için çok kıymetli olan bir anı var. Babam beni elimden tuttu ve ‘Bak kızım burada bir sofra var, ömrün yettiğince bu sofradan ayrılma’ dedi. Bu tiyatronun sofrasıydı. Biz onun yetiştirdiği çocuklar elimizden geldiği kadar o sofrada olamaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Tiyatro var olduğu sürece umudun var olacağını kaydeden Saruhan, sözlerini şu şekilde sonlandırdı; “Çoğumuz karnımızın doyması peşindeyiz. Zor günlerden geçiriyoruz ama ruhumuzun beslenmesi içi sanat olmak zorunda. Tiyatro iyileştirir ve sanat birleştirir.” 

 

Hazel Berkalp

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Gülerek, yaşama, meydan, okudular,
Yorumlar
Haber Yazılımı