Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 14:40 Bu haber 342 kez okundu
 
İl Tarım ve Orman Müdürü Özen, ‘EXPO’ya sahip çıkın’
Yapımı için harcanan paralarla ilgili hala daha tartışmaların devam ettiği EXPO’nun bundan sonraki süreçte sorumluluğunu alan Tarım Orman İl Müdürlüğü Antalyalıları EXPO alanına sahip çıkmaya davet etti.
Gündem Haberi
İl Tarım ve Orman Müdürü Özen, ‘EXPO’ya sahip çıkın’

2016 yılında yapılan çiçek ve çocuk temalı Dünya Botanik Expo’suna ev sahipliği yapan Expo alanının  bundan sonraki süreci ve bu güne kadar yaptıklarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenleyen Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen,  Expo’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kendilerine deviri yapılan Haziran 2018’den bu güne yaptıkları hakkında bilgi veren Özen, Expo 2016 ile ilgili yapılan eleştirilere ve sorulara da cevap verdi. Özen, “ O dönem Expo’nun yapımı işlemesiyle ilgili hiçbir kurum  kuruluş ve kişi şu anda yok. sadece siz biz ve Antalyalılar var. hep beraber Expo’ya sahip çıkalım. Expo’nun özelleştirilmesine izin vermeyelim” diye çağrıda bulundu.

 

YAPIMI MİLYON DOLAR  TAMİRİ SIFIR MALİYET

Haziran Ayında Expo’yu devraldıklarında kendileri de dahil neredeyse herkesin Expo’yu unuttuğunu ve akıbetiyle ilgili kimsenin bilgisi olmadığını anlatan Mustafa Özen, 2016 yılında Expo ile iş yapmış tüm firmalarla irtibata geçtiklerini ve onlardan alandaki eksiklikleri tamamlamalarını istediklerini ifade etti. Birçok yenilemenin ve onarım işinin müdürlük bünyesinde çalışan elemanlar tarafından neredeyse sıfır maliyetle yapıldığını aktaran Özen,  “Sosyal medyada da tanıtım çalışmaları yaptık. Biz teslim aldığımızda tablo çok iyi değildi ve biz bu alandaki bazı bölümleri daha da güzelleştirdik. Kendimizle gurur duyuyoruz. Burada bazı alanlar kiraya verildi, değerlendirmek için. Antalya'da ilk kez çocuk golfu alanı oluşturduk” diye konuştu.

 

ŞEHİRİN CAZİBE MERKEZİ

Antalyalıların Expo alanına sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Özen, 2 milyon 400 insanın bunu anlaması gerektiğini dile getirdi. Expo alanı içerisinde yer alan yeşil alana bakılmazsa kuruyacağını ifade eden Özen, Expo’yu sadece bir kuruma bırakmanın yetmeyeceğini dile getirdi. Özen, “Expo ile şehir bütünleşsin dedik, teklif ettiğimiz kişilerden ilk tepki oraya kim gidecek oldu. Expo alanını 2016’da olduğu gibi bu şehrin dominantlarından birinde olsun istedik. Bu alan Antalya’yla bütünleşecekse bu bir elzemdir. Bütün aktörler elini taşın altına koyacak ve sorumluluğu yerine getirecek” diye konuştu.

 

ANTALYALI EXPO İLE BARIŞSIN

Expo’nun dününe dair keşke oraya yapılmasaydı gibi eleştiriler Expo’nun yarına ve bugününe katkı sunmadığını ifade eden Özen, ortada doğru ya da yanlış yapılmış bir ederin olduğuna dikkat çekti. Mustafa Özen, “Üzerimize düşen bu büyük yatırımı fırsata dönüştürmek. Antalyalıların olduğu sahip çıkması gerektiğini herkesin bilmesi gerekiyor. Bu alan yoksa hava şartlarını görüyorsunuz. 500 dönüm yeşil alan kurur gider. Burayı sadece bir kamunun mücadelesiyle ayakta tutamayız. Burası özelleştirme kapsamında olan bir alan ama ben Antalyalı olmadığım halde bu alanın özelleştirilmesini asla istemem. Ben hiçbir Antalyalının da buranın özelleştirilmesini isteyeceğini düşünmüyorum. Buraya sahip çıkmalıyız. Ben her seferinde buraya evinize hoş geldiniz diyorum. Burası Antalya’nın ve Antalyalıların. Dolayısıyla bu kapsamda şehirle Expo arasında olan kırılganlığı yok etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

TANITIM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Alanda 7 bölge evleri, çocuk bilim ve teknoloji merkezlerinin mevcut olduğunu belirten Mustafa Özen, alanda çocuk adasının olduğunu da belirtti. Özen, “2019 yılında burayı aldıktan sonra birçok konser düzenledik ve ilk kez alanda flyboard gösterisi gerçekleştirdik. Expo’yu teslim aldığımızda bir algı vardı. Expo’nun sorunu ne diye düşünmeye başladık. İnsanlar Expo kapalı, Expo bitmiş tükenmiş ve içerisi ücretli diye bakılıyordu. 2019 23 Nisanda burada festivaller düzenleyerek buranın daha tanınırlığını sağlamak için çalışmalar yaptık. En yüksek noktandan ilk kez golf turnuvası gerçekleştirdik. Kulenin üzerinden havuzun içerisine yapılan bir golf yarışı düzenledik ve bu da dünya da önemli bir etkinlik oldu. Bu çalışmalar geleneksel hale gelerek 2020 yılında da devam edecek” şeklinde konuştu.

 

TURİZM’İN BAŞKENTİ AVANTAJI

Alanda konser, festival ve nevruz etkinliklerinin düzenlendiğine dikkat çeken Mustafa Özen, bu tür etkinlikleri yapmaya devam edeceklerini söyledi. Özen, “Vatandaşlarımız alanda radyasyonla ilgili oluşturduğumuz kaktüs bahçelerindeki bitkileri götürdüler. Biz alanın daha fazla kullanılması için bir reçete ortaya koyduk. Biz alanı bir kasaba olarak yönetiyoruz. Bir vatandaşımız buraya geldiği zaman en az 2 saat vakit geçirmesi gerekiyor. Bunun içinde vermiş olduğumuz hizmetler var. Bir yıldır bu alana bakan, bu alanı yerinde gören ve emek harcayan birisi olarak buranın kurtuluşu olarak bunu görüyoruz. Bunun bir tanesi 14 milyon yabancı turisti ağırlayan bir şehir. 14 milyondan bu alan hiç yararlanamıyor. Bunun olması için turizm sektöründe olan erken ve geç checkout sistem için Expo alanının kullanılması talimatının vermesi gerekiyor birilerinin. Bu çok büyük bir kitleye hitap eden sistem. 6-7 milyon turiste hitap eden bir sistem, 6-7 milyon insandan 1 Euro olarak yararlansak yılda 6-7 milyon Euro para yapar. Bu da Expo’nun ciddi olarak ayakta kalmasını sağlar” dedi.

 

ALTIN PORTAKALA EXPO DAVETİ

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin neden Expo’da yapılmadığını dile getiren Mustafa Özen, “Bundan daha güzel bir tanıtım mı olur? Geçen haftalarda Jennifer Lopez geldi. Konser burada yapılsaydı. Böyle bir fırsat kaçırılmazdı. Bir belediyemizin yapacağı konser var. Neden burada yapılmıyor. Bu şehrin belediye başkanları, bu kadar duyarsız kalmaya devam etseler de ben Expo ile Antalya’yı barıştıracağım” şeklinde konuştu.

 

KULE SAĞLAM

Expo içerisinde yer alan kulenin sağlam olduğunu dile getiren Özen, “Biz Expo’yu teslim aldığımız zaman ilk islerden biri 2016 yılında burada iş yapmış bütün firmalar ile irtibata geçtik. Onlara yazı yazdık. Eksik gördüğümüz işleri tamamlamalarını istedik. Bunda da çok büyük başarı sağladık. Kongre binasının çatısını komple değiştirdik. Kule ile ilgili firmayla yapmış olduğumuz görüşmeler o dönem sorun olmadığını ve Antalya’nın en sağlam yapısı olduğunu söylediler” dedi. Expo’da 375 personelle hizmet verdiklerini ifade eden Özen, her türlü organizasyon için kapılarının sonuna kadar açık olduğunu, Expo’nun ücretli olmasını istemediğini, alan içinde ücretsiz ulaşımı da sağladıklarını ifade etti. 

Vildan Çalcı KARA

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: İl, Tarım, ve, Orman, Müdürü, Özen,, ‘EXPO’ya, sahip, çıkın’,
Yorumlar
Haber Yazılımı