301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 11:53 Bu haber 724 kez okundu
 
Kentsel dönüşümde ‘yık - yap’ anlayışı
İMO Antalya Şubesi’nde gerçekleştirilen “Yapılarda güçlendirme” konulu seminerde konuşan Başkan Mustafa Balcı, Antalya’da yapılan kentsel dönüşüm uygulamasının ‘yık yap’ anlayışının dışına çıkamadığını belirterek, “Afet riski altındaki alanların ve binaların dönüştürülmesi noktasında yapılan uygulamanın maalesef çok eksik ve yanlış değerlendirildiğini görmekteyiz” dedi
Gündem Haberi
Kentsel dönüşümde ‘yık - yap’ anlayışı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi’nde Antalya Bilim Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Hamid FarrokhGhatte’nin sunumuyla “Yapılarda güçlendirme” konulu seminer gerçekleştirildi. Seminerde konuşan İMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, kentsel dönüşüm adı altında yapılan binalardaki eksikliklere dikkat çekerek, “Yaptığımız değerlendirmelerde kentsel dönüşüm adı altında çıkan kanun çerçevesinde afet riski altındaki alanların ve binaların dönüştürülmesi noktasında yapılan uygulamanın maalesef çok eksik ve yanlış değerlendirildiğini görmekteyiz. Özellikle Antalya’da yapılan uygulama maalesef yık yap anlayışının dışına çıkmamaktadır. Bu da kentsel dönüşümün özüne maalesef aykırıdır. Çünkü kentsel dönüşümde dönüştürmek istediğiniz sadece bir tane bina değil, bir adayı, mahalleyi, bölgeyi dönüştürmeniz gerekiyor” diye konuştu.

 

BİRÇOK PROBLEMİ BERABERİNDE GETİRİYOR

 

Parsel bazındaki dönüşümlerin sadece parseli güzelleştirmekle kaldığını ve bölgeye altyapı, trafik, nüfus yoğunluğu gibi birçok problemi de beraberinde getirdiğini belirten Balcı, “Gerçekten dönüşüm yapmak istiyorsak bunu büyük ölçekli düşünmemiz gerekiyor. Riskli binalar bazındaki dönüşümlerde de mutlaka güçlendirmeyi göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Fakat güçlendirmeyle ilgili maalesef ticari anlamda birçok firma yalan yanlış birtakım rakamlarla bina sahiplerinin karşısına geliyor. İnşallah önümüzdeki günlerde yapacağımız etkinliklerle bu konuyu netleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

 

“EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ YEREL YÖNETİMLER OLMALI”

 

Parsel, ada ya da bölge bazındaki dönüşümlerin en büyük destekçisinin yerel yönetimler olması gerektiğini dile getiren Balcı, “Hem büyükşehir belediyemiz hem de alt belediyelerimiz tarafından bu anlamda ciddi çalışmalar yapılmasını bekliyoruz” dedi.

 

SEÇİM DUYURUSU

 

Konuşmasının sonunda gerçekleştirilecek olan oda seçimleri hakkında bilgi veren Balcı, 22 Şubat 2020’de genel kurul, 23 Şubat 2020’de de seçimlerin yapılacağını oda üyeleriyle paylaştı.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Kentsel, dönüşümde, ‘yık, -, yap’, anlayışı,
Yorumlar
Haber Yazılımı