301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 17:03 Bu haber 148 kez okundu
 
Özer’den domates çıkışı: Gerçek başarı kotayı kaldırmaktır
Rusya, domates alım kotasını 200 bin tona yükseltti. Süreci başından itibaren takip eden CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında “5 bin ton domates ziyan oldu, milyonlarca lira zarar edildi. Artması memnuniyet verici ama bu kota tamamen kaldırılmalı. Gerçek başarı kotanın kaldırılmasıdır” dedi
Gündem Haberi
Özer’den domates çıkışı: Gerçek başarı kotayı kaldırmaktır

SEKTÖR KENDİSİNİ YALNIZ HİSSETTİ

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kota artırımına ilişkin sözlerine de değinen Özer, haftalardır konuyla ilgili bir resmi açıklama yapılmamasına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Rusya’nın domates yüklü TIR’larımızı kapısında beklettiğini, domateslerin çürüyeceğini, büyük zarar edileceğini söyledik, sektörün kendisini yalnız hissettiğini söyledik ama hiçbir açıklama gelmedi. 5 bin ton domates ziyan oldu, milyonlarca lira zarar edildi ve Rusya, kapısında günlerce beklettiği domateslerin geri dönmesininardından ilgili kararnameyi çıkardı. Kotanın artırıldığı haberi çıkınca da sayın bakandan hemen açıklama geldi; bakanlığın yaptığı yoğun girişimler sonucunda kotanın 200 bin tona çıkarıldığını adeta müjdeledi. Sayın bakandan bir aydır çıt yoktu, şimdi artan kotanın mimarı oldu.”

 

NEDEN ZARAR EDİLMESİ BEKLENDİ?

 

CHP’li Özer, ocak ayında Rusya Tarım Bakanlığının kota artırılmasını talep ettiğine dair çıkan haberleri de hatırlatarak şöyle devam etti:

“Rusya’nın domates kotasının 50 bin ton daha artırılmasına ilişkin açıklamasından bu yana 25 gün geçti, Ticaret Bakanlığımızdan hiç ses çıkmadı. Görüyoruz ki, Rusya’nın zaten kota artırımına gönlü varmış. Yani sayın bakanın yoğun bir girişimde bulunmasına bile gerek yokmuş. Peki, o halde neden bizim domatesler çöpe gittikten ve sektör milyonlarca lira zarara uğratıldıktan sonra kota artırıldı? İdlib krizinin bu duruma bir etkisi oldu mu? Rusya neden dalga geçer gibi kapısında günlerce bekleyen domateslerin geri gelmesi sonrası kotayı artırdı? Neden Rusya konusunda üreticilerimiz ve ihracatçılarımız yalnız bırakıldı? Ticaret Bakanlığımız bu kotanın tamamen kalkması için ne zaman yoğun girişimlerde bulunacak?”

 

Haber Merkezi

 

 

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Özer’den, domates, çıkışı:, Gerçek, başarı, kotayı, kaldırmaktır,
Yorumlar
Haber Yazılımı