301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 14:55 Bu haber 939 kez okundu
 
Rus heyetten Isparta'da gezi
Rusya Federasyonu'ndan gelen uzmanlardan oluşan heyet Isparta'da elma bahçeleri, soğuk hava depoları ve paketleme tesislerini gezdi.
Gündem Haberi
Rus heyetten Isparta'da gezi

Türkiye'den Rusya Federasyonu'na elma ihracatında son altı ay içerisinde görülen artış dolayısıyla Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi'nden (Rosselkhoznadzor) uzmanlardan oluşan heyet, 30 Mayıs- 2 Haziran 2018 tarihleri arasında Isparta'daki ihracata yönelik elma üretimi yapılan üretim alanları, soğuk hava depoları ve paketleme tesislerinde incelemelerde bulundu.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Sınır Kontrol Daire Başkanlığı'ndan ziraat mühendisleri Şehriban Gören ve Meltem Büyükyavuz'un refakat ettiği heyet 31 Mayıs günü Eğirdir'de bulunan ve Rusya'ya ihracatta söz sahibi olan elma bahçeleri, soğuk hava deposu ve paketleme tesislerini gezerek tespit ve incelemede bulundu.


Heyet birinci gün bir soğuk hava ve paketleme tesisinde ürün sevk zinciri, depolama teknikleri, seçim ve boylama, paketleme, ihracat kontrol ve sevkiyatı işlemlerini canlı olarak inceleme ve izlemede bulunarak, bir soğuk hava deposunda ise sistem hakkında bilgi aldı, bir başka soğuk hava deposu ve paketleme tesisinde ise kiraz işleme ve paketleme işlemlerini izledi.


Daha sonra heyete Sorkuncak köyünde Isparta'nın simgesi olan gül bahçeleri gezdirilirken, Akpınar köyündeki seyir tepesinden tarihi, doğası ve bütün güzellikleriyle Eğirdir'in ve İtalya'nın Po Ovası ile birlikte mikro klima özelliği sayesinde elmaya eşsiz bir aroma katan Boğazova'nın elma üretim alanlarını panoramik olarak izleme imkanı sunuldu.


Gezinin ikinci gününde Rusya'ya ihracat gerçekleştiren Senirkent ilçesindeki bir soğuk hava deposu ve paketleme tesisiyle başlayan incelemeler, elma bahçeleri ziyaretiyle son buldu. Misafir heyet buradan da Ankara'ya uğurlandı.


Bu çalışma kapsamında üretim alanlarında bitki sağlığı ve karantina yönüyle yapılan çalışmalar, paketleme tesislerinde ihracat kontrolleri kapsamında yürütülen uygulamalar ve üretim alanlarındaki bitki sağlığı takip sistemi hakkında heyete bilgiler aktarıldı.


Isparta'dan 2017- 2018 üretim sezonu itibariyle 1 Eylül 2017- 1 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleşen toplam yaklaşık 31 bin ton elma ihracatının 26 bin tonunun Rusya Federasyonu'na yapıldığı vurgulandı.

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Rus, heyetten, Isparta'da, gezi,
Yorumlar
Haber Yazılımı