301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 17:21 Bu haber 312 kez okundu
 
Salda Gölü ihalesinin iptali yargıya taşındı
Mimarlar Odası ve Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubeleri tarafından Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nde yapılması planlanan Millet Bahçesi ihalesinin durdurulması ve iptali yargıya taşındı
Gündem Haberi
Salda Gölü ihalesinin iptali yargıya taşındı

Mimarlar Odası ve Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubeleri, almış oldukları ihalenin durdurulması ve iptaline ilişkin yargı kararını hazırladıkları ortak basın metni ile paylaştı.

Yargı sürecinin başlatılmasına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dünyada ender bulunan ve Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yerden biri olan Salda Gölü Tabiat Parkı’na, 7 gün - 24 saat kullanılabilecek nitelikte Millet Bahçesi yapılması, yıllık ziyaretçi sayısını 500 bin kişiye çıkaracak, ziyaretçi sayısını artırmaya yönelik bir projedir.

Millet Bahçeleri; Salda Gölü gibi zaten doğa harikası olan alanlarda değil, rant uğruna betonlaşan ve nefes alınamaz olan yoğun şehir merkezlerinde, nefes alınacak alanlar yaratmak amacıyla kamu yararı amaçlı düzenlemeler olarak gündeme gelmiştir. Salda Gölü’nde Millet Bahçesi ve turizm amaçlı yapılaşmalar, alanı güzelleştirip koruyamayacağı gibi aksine insan faaliyetleri sonucunda meydana gelen baskıyı arttıracağından göl üzerinde ve çevresinde olumsuz etkilere yol açacaktır.

Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep olmaktadır. Salda Gölü, Önemli Doğa alanlarından (ÖDA) olup, aynı zamanda (ÖTA) Önemli Tatlısu Alanıdır. Salda Gölü ve çevresi, bu özellikleri ile Uluslararası Sözleşmeler kapsamında korunması gerekli özel alanlardan birisidir. Yapılaşma kararları, alanın zarar görmesine ve yok olmasına neden olacağından, taraf olduğumuz Bern Sözleşmesi, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili hükümlerine aykırı olduğu gerekçesi ile İhale kararının iptaline, öncelikle ve ivedilikle yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açılmıştır.”

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: Salda, Gölü, ihalesinin, iptali, yargıya, taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı