Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
21 Ocak 2019 - Pazartesi 13:41 Bu haber 903 kez okundu
 
SMA hastası İrem nefes almak istiyor
Kepez’de 5 yıldır yatağa bağımlı olan İrem Nur Coşkun, rahat nefes almak için yardım eli bekliyor. İrem’in öksürük cihazına ihtiyacı olduğunu belirten anne Kamile Kurt, “Akciğerlerinin temizlenmesi için bu cihaz hayati önem taşımakta” dedi.
Sağlık Haberi
SMA hastası İrem nefes almak istiyor

SMA Tip 2 hastası olan 21 yaşındaki İrem, 5 yıldır yatağa bağımlı yaşıyor. Küçük gribal enfeksiyonları atlatmakta güçlük çeken İrem, akciğerlerinin temizlenmesi ve rahat nefes alabilmek için öksürtme cihazına ihtiyaç duyuyor. Tek başına İrem’in medikal ihtiyaçlarına yetmeye ve diğer iki çocuğunu da okutmaya çalışan Anne Kamile Kurt,  valilikten yasal kampanya başlattıklarını belirterek yardım beklediklerini duyurdu. 

Tek başına mücadele 

İrem’in babasıyla ayrı olduklarını ve üç çocuğuna tek başına bakmak için mücadele verdiğini kaydeden Kurt, “3 çocuğum ile tek başıma mücadele ediyorum. Sadece evde bakım yardımı alıyorum. Bir tane halk ekmek büfesi aldım ama burası gelir amaçlı değil. Ekmek büfelerinde gelir yok ama benim BAĞ-KUR’umu bir şekilde yatırmam lazım. İnanın bu bakım parası ile BAĞ-KUR’umu ancak yatırabiliyorum. Hatta 2 aydır da borcum var” diyerek İrem’in sağlık giderlerini karşılaması gerektiği ancak medikal ihtiyacın çok yüksek olduğu için bu ihtiyaçlara yetemediğini söyledi.  

Murat Dinç’e çağrı 

Sigortalı iş aradığını ancak hasta bir kızı olduğu gerekçesiyle sık izin alacağı düşünülüp kendisine iş verilmediğini aktaran Kurt, “İrem’in ananesi emekli. Medikallere o yetmeye çalışıyor ama öksürük cihazı çok pahalı olduğu için onu alamıyoruz. Bu cihazı almak için yetkililerden yardım istiyorum. Biliyorsunuz Belediye seçimleri gelmekte. Ben belediye başkan adaylarından benim kızımın cihazını temin etmelerini istiyorum. Özellikle bunu Murat Dinç’ten bekliyorum ve kendisini kızımın yanında görmek istiyorum” diyerek çağrıda bulundu.  

Rahat bir nefes için 

Fiyatı 35 bin TL olan öksürtme cihazı için şimdiye kadar 10 bin TL toplandığını dile getiren anne Kurt, şu an 25 bin TL’lik eksikleri olduğunu belirtti. Kurt, “Bunun kapatılmasını ve kızımın bir an önce daha rahat nefes alabilmesini istiyorum. SMA’lı çocuklar yatağa bağlı ve hareket kısıtlılığı olduğu için öksüremiyor. Yani SMA’nın en büyük özelliği hastanın rahat öksürememesi. Bu da tıkanmalara neden oluyor. Akciğerlerin temizlenme şansı yok. Bunların hepsini ortadan kaldırmama yardımcı olacak bir cihaz bu. Eğer alabilirsek kızım daha rahat nefes alacak. Şimdiye kadar çocuklarıma tek başıma yetmeye çalışıyorum ama bu cihazda takılıp kaldım. Bileklik yapıyorum evde, teşbih yapıyorum bir şekilde kendi başıma yetmeye çalışıyorum. Cihazı alamayınca mecburen iyi yürekli insanlara seslenmek zorunda kaldım” dedi.  

Solunum cihazı 2-3 saat dayanıyor 

Elektrik gittiği zamanda birçok sorun yaşadıklarını dile getiren Kurt,  Bizim jeneratörümüz yok kış aylarında Antalya’da elektrik kesiliyor. Geçenlerde yaşadık, elektrik kesildi. Arabaya aparat taktırdık aşağıdan yukarıya elektrik vermeye çalıştık yağmurda. Damlalarla birlikte kablolar çok tehlikeli ama mecbur o riski göze almak zorunda kalıyorum. Çünkü elektrik bizim için birebir yaşamsal olmadığında aldığın nefes gidiyor. O nedenle çok riskli bir durum. Solunum cihazımız elektrik kesildiğinde 2-3 saat kadar dayanıyor” şeklinde konuştu.  

Bir umut doğdu 

Tedavisi olmayan bu hastalık için her zaman dua ettiğini ve bir umut beklediğini aktaran anne Kurt, “Bir umut doğdu. Sağlık Bakanlığı’mız bir açıklama yaptı bu çocuklara hızlı bir şekilde ilaç temin edileceğine dair söz verdi. 60 gündür onun sevdasıyla umuduyla bekliyoruz. Başvurumuzu yaptık ama sonuç ne olur bilmiyoruz. Daha fazla kayıp olmadan ilaçlara kavuşmak istiyoruz. Bu hastalık küçücük bir enfeksiyon ile hızla yayılarak ölüme bile götürebiliyor, çünkü vücut dirençsiz. Atlatması gerekilen küçük bir griple bile çocuklarımızı kaybedebiliyoruz. O nedenle güçlenmemiz için bu ilaca çok ihtiyacımız var” ifadelerine yer verdi. HAZEL BERKALP (ÖZEL) 

Kaynak: Editör: Hazel BERKALP
Etiketler: SMA, hastası, İrem, nefes, almak, istiyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı