301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 17:05 Bu haber 268 kez okundu
 
Sosyal kart sayısı 2 bin 379’a düşürüldü
Başkan Muhittin Böcek, sosyal kart kullanan kişi sayısının 18 bin 46’dan 2 bin 379’a düşürüldüğünü söyleyerek, “İyi niyetle 2015 yılında başlatılan sosyal kart uygulaması 2018 yılına gelindiğinde 10 bine yaklaşıyor. 2018’in sonunda seçime doğru 18 bin 46’ya çıkarılıyor. Çoğu vatandaşımızın para yatırıldığından haberi de yok. Hak eden herkese parti ayrımı yapmadan yardımlarımıza devam ediyoruz” dedi
Gündem Haberi
Sosyal kart sayısı 2 bin 379’a düşürüldü

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 4’üncü olağan toplantısının konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek oldu. 10 buçuk aylık başkanlık döneminde yaptığı çalışmaları aktaran Başkan Muhittin Böcek, geleceğe dönük gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında da bilgi verdi.

 

“ANTALYA’NIN RÖNTGENİNİ ÇEKTİK”

 

Tarafsız siyaset anlayışıyla yola çıktıklarını kaydeden Böcek, “19 ilçe belediye başkanımızı CHP’li ve İYİ Partili göreceğimizi söylemiştik ve seçildikten sonra sırasıyla MHP’den kazanan Alanya’ya, DSP’den kazanan Kemer’e, AK Parti’den kazanan Kaş’a, İYİ Parti’den kazanan Demre’ye ve en son CHP’den kazanan Finike’ye gittik. Gittiğimiz bütün ilçelerde sivil toplum örgütleri, muhtarlarımız, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, genel sekreterimiz, daire başkanlarımız ile birlikte dertlere derman olmak üzere yerinde incelemelerde bulunduk. Kimseye ‘bakarız, ederiz’ demedik. Süreçle ilgili herkese gün verdik. Antalya’nın bir fotoğrafını, röntgenini çektik. Önümüzdeki dört yıllık süreçte neler yapacağımızla ilgili çalışmalarımıza başladık” diye konuştu.

 

SOKAK HAYVANLARI ÇALIŞTAYI YAPILACAK

 

Mart ayı içerisinde sokak hayvanlarıyla ilgili bir çalıştay yapılacağını aktaran Böcek, Kirişçiler’de 84 dönümlük alana Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi yapılacağını, önceki yerin tadilatının da bir haftaya tamamlanacağını söyledi. Türk Veterinerler Birliği ile tüm veterinerlerin işbirliği içerisinde çalışmalara başlandığını belirten Böcek, “Onların da yaşama hakkı var dedik. Faytonları kaldırdık, atlarımızı özgürlüğüne kavuşturduk. Bir taraftan da faytoncuları da işsiz bırakmadık. Büyükşehir Belediyemize tamamını aldık” dedi.

 

BELEK, KEMER VE ALANYA’YA ARITMA TESİSİ

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile arıtma tesisleriyle ilgili 20 yıllık işbirliği protokolü yapıldığını dile getiren Böcek, Büyükşehir Belediyesi’nin Belek, Kemer ve Alanya’da olmak üzere yaklaşık 500 milyon liranın üzerindeki yatırımının Bakanlık tarafından yapılacağını söyleyerek, “ASAT’ın katı atık gelirleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın olacak. Bu bir ticari anlaşma gibi ama katkıları için bakanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“SOKAKTA VATANDAŞIMIZ KALMADI”

 

Seçim öncesi ‘Muhittin Böcek kazanırsa yardımlar kesilir’ gibi söylemlerde bulunulduğunu belirten Böcek, “İhtiyaç sahibi vatandaşlar belediyeleri; devleti, milleti, her şeyi görür. Yardım için belediyelerine koşar. Biz burada hak eden vatandaşlarımıza yardım etmeye devam ediyoruz. Sokakta hiç vatandaşımız kalmadı. Yerimizi kiraladık 5 katlı bina, her gün sıcak çorbalarını içiyorlar” şeklinde konuştu.

 

SOSYAL KART SAYISI 2 BİN 379’A DÜŞÜRÜLDÜ

 

Sosyal kartla ilgili sayılar üzerinden konuşarak yerel seçim öncesi sosyal kart kullanan kişilerin sayısının yüzde 80 artırıldığına dikkat çeken Böcek, “İyi niyetle 2015 yılında başlatılan sosyal kart uygulaması 2018 yılında gelindiğinde 10 bine yaklaşıyor. 2018’in sonunda, seçime doğru 18 bin 46’ya çıkarılıyor. Çoğu vatandaşımızın para yatırıldığından haberi de yok. 1 milyon 300 lira da geri iade oldu belediyemize. Şu anda sayıyı 18 bin 46’dan 2 bin 379’a düşürdük. Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal güvencesi olmayan bütün vatandaşlarımıza yardım etmeye devam ediyor. Bütün ilçelerde hizmet birimlerimize talimatlarımız var. Hak eden herkese parti ayrımı yapmadan yardımlarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

ÜÇÜNCÜ ETAP YIL SONU BİTİYOR

 

3’üncü Etap Hafif Raylı Sistem Projesi’nin hızla devam ettiğini aktaran Böcek, Akdeniz Üniversitesi bölgesinin nisan sonuna kadar tamamlanacağını kaydederek, “Bu yıl sonuna kadar Varsak’tan binen vatandaşlarımız Antalya Devlet Hastanesi’ne kadar gelecekler. Daha sonrasında da nostalji olan Konyaaltı Caddesi’ndeki yere geçecek. Ayrıca 4’üncü etap raylı sistem 23 kilometre Liman-Kundu hattı, ön fizibilite ihalesine kısa zaman içinde çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“VAGON İHALESİ YAPAMIYORDUK”

 

Antalya’nın 6 milyar 206 milyon lira ile Türkiye’de en borçlu beşinci belediye olduğunu söyleyen Böcek, bu konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a külliyedeki başkanlar buluşmasında ilettiğini ve Cumhurbaşkanının şaşkınlıkla karşıladığını ifade etti. Göreve geldikten sonra boş durmadıklarını belirten Böcek, “Tasarruf genelgesi yayınladık. Tasarruflarımızı yaptık. Ödemelerle ilgili 18 ayda ödenmek üzere 14 kredi çekilmiş. 60 aya çıkararak yapılandırdık ve faizlerini düşürdük. Yaklaşık 60 milyon liranın üzerinde bir tasarrufumuz oldu. Ayrıca ödemelerimizi dengelediğimiz için uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu FİTCH ekonomik durumumuzu negatiften durağana çıkardı. İnanır mısınız vagon ihalesi yapamıyorduk. Dünya Bankası kredi vermiyordu. Bu tasarrufları yapmamış olsak herhalde raylı sisteme de devam edemeyecektik” şeklinde konuştu.

 

ANSİAD üyelerinin sorularını da cevaplayan Başkan Böcek’e toplantı sonunda ANSİAD Başkanı Akın Akıncı tarafından ANSİAD üyesi Himmet Öcal’ın oğlu Orkun Öcal’ın yaklaşık 30 yıl önce çektiği Patara fotoğrafı hediye edildi.

 

Halil Büyükayhan

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Sosyal, kart, sayısı, 2, bin, 379’a, düşürüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı