301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber
27 Mart 2020 - Cuma 15:21 Bu haber 2135 kez okundu
 
Tarım, paydaşlarıyla birlikte desteklenmeli
Korona virüs sebebiyle üreticiye sağlanan destek ödemelerinin tek başına yetersiz kalacağını belirten Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, çiftçinin ürününü yetiştirebilmesi için fidesini, tohumunu, gübresini, ilacını tedarik edeceği tarım paydaşlarının da desteklenmesi gerektiğini söyledi
Gündem Haberi
 Tarım, paydaşlarıyla birlikte desteklenmeli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin duyurduğu üreticiye toplam 1 milyar 881 milyon 426 bin TL’lik destek ödemelerine bugün saat 18.00’de başlanacak. Mazot-gübre, anaç koyun ve keçi, hububat-baklagil, dane mısır, hayvan hastalık tazminatı ve tiftik keçilerine ilave ödemeleri içeren tarımsal desteğin tarım paydaşlarının tümünü kapsaması gerektiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, üreticiye sağlanacak olan desteğin belirli rakamlarla sınırlandırılmaması gerektiğini kaydetti.

 

ÜRETİCİ TEDİRGİN

 

Türkiye’de ve dünyada yaşanan korona virüs sebebiyle üreticinin tedirgin olduğunu belirten Şahin, “Üreten kişilerin de sağlığını ön planda tutarak üretimin devamlılığının sağlanması gerekiyor. Zaten gıda devamlılığı olmazsa yaşam alanları daralacak. Şu anda üreticilerde bir tedirginlik var” diye konuştu. 

 

ÜRETİMİN DEVAMLILIĞI ŞART

 

Sebze fiyatlarında inanılmaz derecede bir düşüş olduğunu kaydeden Şahin, “Üretilen sebzenin bir şekilde tüketiciye ulaşması gerekiyor. Bu anlamda da oteller kapandı, ne zaman açılacağı belli değil, iç piyasa kaldıracak mı onu da bilmiyoruz. Bu tedirginliklerin şu anda nasıl çözüleceğinin yorumunu yapamıyoruz ama üretimin devamlılığı şart. Bir taraftan da sebze fiyatlarının düşük olması çiftçiyi ‘ben ne ekip biçeceğim?’ algısına götürüyor. Burada da haklılık payları var. Bir an önce sebze fiyatlarının çiftçiyi kurtarır rakamlarda olması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

 

VİRÜS KITLIĞA YOL AÇAR MI?

 

Korona virüsün yaz aylarında etkisini yitirmemesi halinde kıtlığa yol açabileceğine yönelik söylentiler hakkında da konuşan Şahin, “Üretim şu anda durmadı, duracak gibi de gözükmüyor. Kıtlık vaziyetine kadar gelinmez mutlaka o dönemde hükümet buna el atar. Bizim burada yapmamız gereken bazı şeyler var. Bunlar çiftçilere yönelik destek maiyetinde ekonomik olabilir ya da onların sağlığını düşünücü, yanlarında olucu hamleler de olabilir. Gerek genel gerek yerel yönetimlerin çiftçi sera alanlarının dezenfektanından tutun ekonomisine kadar destek vermesi gerektiğini vurguluyoruz” dedi. 

 

“ZİRAAT ODALARINA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

 

Çiftçileri bilinçlendirmek anlamında ziraat odalarına çok iş düştüğünü söyleyen Şahin, “Gerek mesaj ortamlarında gerek direkt ulaşarak gerekse duyuruyla üreticiye bazı önlemleri aldırmaları gerekiyor. Onlar da üretmek zorunda olduklarının farkındalar. Üretim hem kendilerinin geçim kaynağı için hem de ülke ekonomisi için şart. Bu tarz önlemlerde üretim her zaman devam etmek zorunda” diye konuştu. 

 

PAZAR FIRSATÇILARI

 

Pazardaki sebze fiyatlarının haldeki fiyatlara göre çok yüksek olduğunu belirten Şahin, “Önceden bizler hep sebze fiyatları yüksek olduğunda üretici para kazansın diye sevinirdik şimdi baktığımızda domates halde 1 buçuk lirayken pazarda 5 liradan aşağı yok. Bunu da anlamsız görüyorum. Nasıl kolonya, dezenfektan gibi ürünlerde fırsatçılar arttıysa gıda ürünlerinde de bunlara müsaade edilmemesi ve kontrol altına alınmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

 

“BAKANLIK TAŞRAYLA İÇ İÇE HAREKET ETMELİ”

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan 1 milyar 881 milyon 426 bin TL’lik destek ödemesinin belirli bir rakamla sınırlandırılmaması gerektiğine dikkat çeken Şahin, “Bu gerçekten kanayan yaraya merhem olabilecek nitelikte bir para olmalı. Bu rakamı sınırladığınız zaman kimseye olumlu olamazsınız. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan beklentim tamamen taşrayla iç içe hareket etmesi. Bakanın doğru bilgiyi taşradan, seranın içinden alarak yukarıya doğru taşımasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

 

“TARIM, PAYDAŞLARIYLA BİRLİKTE DESTEKLENMELİ”

 

Sadece çiftçinin ve üreticinin değil tüm tarım paydaşlarının desteklenmesi gerektiğini belirten Şahin, “Çiftçinin ürününü yetiştirebilmesi için alacağı fidesini, tohumunu, gübresini, ilacını tedarik eden kurum ve kuruluşların da ciddi anlamda desteklenmesi gerekir. Bir gübre firmasını düşünecek olursak çiftçiyi desteklememize rağmen orası sıkıştığı zaman çiftçinin sorunu yeniden başlar. Bütünüyle bakmamız lazım. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın devlet bankası aracılığıyla uzun vadede faiz oranını ya sıfır ya da cüzi rakamlarda yaparak bütün tarım paydaşlarına su serpmesi lazım. Sadece üretici çiftçi olarak değil geniş yelpazeden bakmamız gerekiyor” diye konuştu. 

 

FİRMALARIN ‘ÇEK’ SORUNU

 

Birçok firmanın çeklerden dolayı sıkıntıda olduğunu dile getiren Şahin, “Sektörde vadeler 12 ayda döndüğü için herkesin alacağı şu anda alanda. Böyle bir kıskaçta da herkes çekini kesmiş, ödemesi ve karşılığında çek alması gerekiyor. Buna dair bütün yelpazeden tarım sektörüne su serpmemiz lazım” dedi. 

 

“MİLLİ MÜCADELE GİBİ GÖRÜYORUZ”

 

Bilinçli bir mücadele vermemiz gerektiğini söyleyen Şahin, “Toplumsal olarak ekonomik gücümüzün iyi olmadığı, bu hastalığın da parası olanı olmayanı ayırt etmediği bir dönemde mümkün mertebe üretimin yanında olurken planlanması ve desteklenmesine de her türlü katkının sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu da milli mücadele gibi görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

Halil Büyükayhan/ÖZEL

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: , Tarım,, paydaşlarıyla, birlikte, desteklenmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı