301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 13:02 Bu haber 161 kez okundu
 
Turizmdeki düşüş üreticiyi vurdu
Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, koronavirüs sebebiyle turizmde yaşanan düşüşün et üreticilerini de olumsuz etkilediğini belirterek, “Virüsten dolayı pazar çok ciddi bir şekilde daraldı, üretici malını çıkarmakta zorluk çekiyor” dedi
Ekonomi Haberi
Turizmdeki düşüş üreticiyi vurdu

Ekonomi ve pandeminin etkisiyle kırmızı et üreticilerinin zorluklar çektiğini belirten Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan; yem pahalılığı, dolardaki yükselme ve pandemi dolayısıyla yerli üreticinin etini pazarlayamadığını söyledi. Bir kilo etin maliyetinin 35 TL olduğunu aktaran Ayhan, maliyeti fiyatına ürün pazarlandığını ve gelirlerin düştüğünü kaydetti. Yerli üreticinin kendi malını satamadığını belirten Ayhan, piyasanın tıkandığını, bundan dolayı da Et ve Süt Kurumu’nun devreye girmesi gerektiğini ifade etti.

 

ÜRETİCİ DESTEK BEKLİYOR

 

İthal ete karşı olduklarını dile getiren Ayhan, “Yerli üreticimize destek verilmeli. Bu destekler neler olmalıdır? Enerji ve yakıt giderleri olsun, yem fiyatları olsun çok yüksek ve bunların devletimiz tarafından kesinlikle desteklenmesi taraftarıyım. Bir kilo etin şu andaki maliyetiyle satışı aynı para. Üreticimizin işini sürdürebilmesi çok zor. İleride yerli üreticimizi bulmakta daha zorluk çekeceğiz” diye konuştu.

 

PAZAR DARALDI

 

Koronavirüs sebebiyle turizmde yaşanan düşüşün et üreticilerini de olumsuz etkilediğini kaydeden Ayhan, “Turizmimizin zayıf olmasından dolayı tüketimimizde bir şişme oldu. Şu anda üreticiye hayvan kestiremiyoruz. Hayvan pazarlanmıyor. Virüsten dolayı pazar çok ciddi bir şekilde daraldı, üretici malını çıkarmakta zorluk çekiyor. Et ve Süt Kurumu devreye girip alım yaparsa piyasa bir nebze olsun rahatlar” dedi.

 

“SIKINTILARI BELİRLEMELİYİZ”

 

Bazı fırsatçıların stok yapması, hammadde fiyatlarının yüksek olması, kurdaki artışın yem fiyatlarına yansıması gibi sebeplerden dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirten Ayhan, “Bu ülkenin üretimini artırabilmemiz için yem fiyatlarını kontrollü tutmamız ve daha çok üretim yapmamız lazım. Önce kendi üretimimizdeki sıkıntıları belirlememiz lazım. Bu sorunların da başlıcası girdi maliyetleridir” şeklinde konuştu.

 

Halil BÜYÜKAYHAN/ÖZEL

Kaynak: Editör: Halil BÜYÜKAYHAN
Etiketler: Turizmdeki, düşüş, üreticiyi, vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı