301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 10:04 Bu yazı 2580 kez okundu
 
Antalya bu ulaşımı hak etmiyor
Hazel Berkalp
 
 

Merhabalar, uzun zamandır köşe yazısı yazmıyorum. Genelde haberlerimle karşınızda oluyorum. Fakat bu sefer böyle gerekti. Kentimde olan ulaşım sıkıntısını haberleştirmek yetmeyecekti bu sefer bana. Ben de içimi olduğu gibi dökmek istedim. Birçoğumuz toplu taşıma araçlarıyla, kent içinde ulaşımımızı sağlıyoruz. Kime sorsan, ulaşımdan memnun değil. Herkesi memnun etmek zor elbette ama belli bir kalite olmalı. Hele ki, Antalya gibi bir dünya markasıysan kesinlikle belli kriterleri taşımalısın.

Maalesef ki, günümüzde biz muhabirler toplu taşıma araçlarını en çok kullanan meslek gruplarından biriyiz. Meslektaşlarım hak vereceklerdir ki; nerede bir yanlış, bir haksızlık ve ters giden bir şeyler olsa müdahale etme isteğimiz uyanır ve sorunun çözümü için elimizden geleni yaparız. Ben de ulaşımı çok sık kullandığım için sorunlarını da çok iyi gözlemleme fırsatı buldum. Sefer saatinden önce kalkış yapan araçlar, özellikle Kepez ilçesindeyken klima açmayıp, araç Muratpaşa sınırlarında geldiğinde klima açan şoförler, otobüs arızalandığında yerine başka otobüs çıkartamayacaklarını söyleyen şikayet hattı çağrı merkezi çalışanları vs vs…

Evet, şikayet hattı var ve emin olun en çok ben arıyorumdur şikayet oluşturmak için. İnsanın karşısında muhatap bulması güzel bir şey. Fakat bir yaptırımı yok. Şikayet ediyorsunuz, şoför uyarı alıyor, iki üç gün trafikten men cezası alıyor. Ben bunları çözüm olarak görmüyorum. Ben vatandaşın mağduriyetinin giderilmesinden yanayım.  Saatinden önce çıkış yapan araca binemeyen ve bu nedenle işine, evine geç kalan birçok Antalyalı var. Madem saatinden önce çıkış yapan bir araç var, vatandaş da arayıp şikayet oluşturuyor; o zaman aracın gerçek saatinde başka bir araç çıkartılmalı ki, mağduriyet giderilmiş olsun. Şoföre uyarı verildiğinde vatandaşın mağduriyeti giderilmiyor. Diyeceksiniz ki bu bir yaptırım. Aynı şey bir daha tekrarlanmaz. Ama maalesef çok kez tekrarlanıyor.

Kısacası ulaşım rezalet!  Başka illerde de elbette bu sorunlar vardır ama Antalya’da yaşanan ufacık bir sorun, kartopu gibi büyüyerek karşımıza çıkıyor. Turizmimizi etkiliyor. Bizim belediyelerimiz her konuda daha hassas olmak zorunda. Geçenlerde Turizm Haftası etkinliklerinde esnafa çağrı yapılmıştı;  “Dükkanlarınızı akşam geç saatlere kadar açık tutun” diye. Antalya’da hava sıcak olduğu için turistler ve kentliler akşamları alışveriş yapıp geziyorlar denilmişti. Çok doğru bir çağrıydı. Yetkililerimiz çok haklılardı. Fakat bence şehrimizde bunun alt yapısı sağlanmalı. Geçenlerde saat 23.00’te Konyaaltı Sahili’nden toplu taşıma bulamadım. Yine çağrı merkezini arayıp sorduğumda, seferlerin bittiği bilgisini aldım. Bu mümkün mü gerçekten? Konyaaltı gibi ünlü bir plajın, bir yaşam alanın var fakat saat 23.00’te otobüs yok (ring dahil). Kent merkezinde de aynı şekilde. 24 saat çalışan otobüs seferleri yok denecek kadar az sayıda. Bunun bir an önce çözüme kavuşmasını diliyorum. Ben Konya’da okudum. Bilen bilir, orada hayat saat 22.00’de biter. Orada bile tramvaylar, 24 saat aktif çalışıyordu. Antalya gibi bir şehirde ulaşımın yetersizliği, bir Antalya sevdalısı olarak beni çok üzüyor. Buradan yetkililere son kez şunu söylemez istiyorum: Meslektaşlarıma tekzip, düzeltme yazısı gönderiyorsunuz, lütfen bir kez de kent için düşünüp, hak vererek, ulaşım sorununu düzeltin.

 
Etiketler: Antalya, bu, ulaşımı, hak, etmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı