301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 10:54 Bu yazı 564 kez okundu
 
Eksik Bir Hikayedeyiz
Zeyyat Şahin
 
 

Eksik hikâyelerin yurdudur kentler; eksik ama eskimeyen hikâyelerin yurdu. Bütün yarım kalmışlıklar, bütün yaşanamayanlar ve yaşanmayanlar kentlerin doymaz iştahına kurbandır. Durmadan büyüyen ve büyüdükçe içindekileri küçülten kentler; cümlemizden sözcükleri, hikâyemizden en can alıcı parçaları çıkarıp yarım bırakırlar bizi.

   

Hep bir parçamızı bırakıp başka kentlere doğru yola çıkmak duygusu ile yaşarız kentlerde. Ne sokakları bize aittir ne de sokaklarına aitizdir biz kentlerin. Bile isteye yabancılaştırır sokaklarına bizi, hiçbir hikâyemizi tam yaşamamıza izin vermez kent. Cümlelerimiz öksüz, hikâyemiz eksik terk etmeliyiz ki eksiğimizi aramak yarım kalmışlıklarımızı yaşamak için geri dönelim ister kendisine. Yolumuzu gözleyen olmasa da dönüşümüzü hep bekler kentler, bekler eksik bıraktığımız hikâyeler.
     

Eksik hikâyelerin yurdudur kentler. Neredeyse hepimizin başka bir kentte unutulmuş bazen de göz yaşları içinde terk edilmiş bir hikâyesi vardır. Hikâye olduğu yerde durur, hikâye bile kendini unutur; ama biz bir kentte bıraktığımız hikâyelerimiz olduğunu asla unutmayız. O yüzden özleriz kentleri, o yüzden eğreti yaşarız kentlerde. Ve hep başka bir kenti düşleyerek yaşamak, bir başka kentin ay yüzlü sabahına uyanmak düşüyle uykulara dalmak zordur. Yani durum fenadır: Ne yaşadığımız kentteyizdir ne de yaşamayı düşlediğimiz kent bizdedir.
   

Karlı bir gece vakti bir yol üstü lokantasında fark ederiz ki biz hep düşsel ve hep çekip gittiğimiz bir hikâyedeyiz. Geride bir çift göz, bir çocuk yüz kalır; biz hep çekip gideriz. Çağırır bizi başka bir kent, çağırır bizi başka bir hikâye ve biz asıl hikâyemizin, hikâyemizin asıl kahramanının gurbetine düşeriz hep. Artık hikâyemiz eksik, cümlelerimiz öksüzdür.
   

Ama biz hep gitsek de içimizde hiçbir yere gitmeyen bir çocuk kalır. Dağlı bir çocuk, dağlara tutkun bir çocuktur bu. Onun hikâyesi hep tamdır. O hep aynı hikâyededir, hep aynı hikâyede olmaya devam edecektir. Ve o hep aynı kenttedir, hiçbir yere gitmemiştir ve gitmeyi becerememiştir. Gittiğini sananlar yanılgı içindedir, o çocuk yangınlar içindedir. Yanmaya razıdır, gitmeye itirazı vardır. Çünkü gitmek ayazlarda kalmak, bir başka çocuğu ayazlarda koymaktır.
Eksik hikâyelerin yurdudur kentler. Hikâyeler bırakır bir kentte, hikâyeler taşırız başka kentlere. Bıraktığımız hikâyelerde kalmak, taşıdığımız hikâyelerle menzillere yol almak isteriz; ama olmaz. Ne ebediyen kalmayı göze alabiliriz ne de bir daha dönmemek üzere çekip gitmeyi.
   

Eksik hikâyelerin yurdudur kentler. Yurt tutarız ömrü billâh eksik bir hikâyede. Ve hikâyemizi terk eden, hikâyemizden çalınan cümlelerin bir gün yurduna dönmesi umudu yaşatır bunca eksikliğe rağmen bizi.
 

 
Etiketler: Eksik, Bir, Hikayedeyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı