301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 12:15 Bu yazı 1240 kez okundu
 
GÖNÜL KUMBARASI
ÖMÜR ÜNAL
akdyeniyuzyil
 
 

 

                   Kumbara..  Çocukluğumuzda küçük cep harçlıklarımızı, bayram harçlıklarımızı, ekmek parasının üstü bozuk paraları atıp biriktirdiğimiz birikim eşyamız.  İçi dolana kadar heyecanla beklediğimiz, ara sıra sallayıp paraların sesini dinlediğimiz kumbaralarımız vardı bir çoğumuzun.  Dolunca hemen açılır, paralar tek tek sayılır, bozuk paralar bütün paraya çevrilmek üzere bakkal amcaya gidilirdi. Biriktirmeyi öğretti bize büyüklerimiz. Biriktirip, çoğaltmayı, dolunca boşaltmayı öğrettiler. Küçük bozuk paraları, bütün paraya çevirmeyi öğrettiler.

Gönlümüzü de o para kumbaralarına benzetmişimdir hep. İnsan biriktirdiğimiz en güzel yer. Her çeşit para gibi, her çeşit insanda girer gönlümüze, gönül kumbaramıza. Bazen yaşa, bazen yaşananlara bağlı çeşit çeşit insanlar girer hayatımıza, birikirler gönül kumbaramızda. Kimisi ağlatır, kimisi ağlatanın göz yaşlarını siler, kimisi gönlümüzü güldürür, kimisi el aleme bizi güldürür. Hemen aklımıza geliverir anne babalarımızın klasik cümlesi “ee insanoğlu bu kavun değil ki koklayalım”. Hayatımıza giren herkes bir nedenle girer aslında, kimisine biz tecrübe oluruz, kimisi bize tecrübe kazandırır. Bu yüzden olana bitene çok da hayıflanmamak gerek aslında. Mesele aslında, ısrar etmemekte. Hayatımızda kimseyi zorla bulundurma mecburiyetimiz yok. Gönül kumbarası da doluyor nihayetinde. Zaman zaman gönül kumbaramızı açıp bakmak gerek kim var, kim yok içinde? Kim tedavülden kalkmış?  kim çok yer işgal eden bozuk para olmuş? Kim artık çok değer kazanmış? Ayıklamak gerek kumbaradaki paralar gibi gönül kumbaramızdakileri de… Hiç kimse ve hiç bir şey vazgeçilmez değildir yaşamda, eski olamayanlar hariç. Eski anne, eski baba, eski evlat, eski kardeş olur mu hiç? Eskimeyenlerdir onlar, vazgeçilmeyenlerdir. Eskiyenlere bir daha bakın hadi, kim kalmalı?  Kim çıkmalı gönül kumbaramızdan?

Vazgeçmeden seçemeyiz, seçmeden erişemeyiz, erişmeden mutlu olamayız… İstediklerimiz olsun gönlümüzün kumbarasında, istemediklerimizin ne yeri olsun ne sesi gelsin kumbaramızda…İyi insanlar biriksin gönül kumbaranızda…

Sevgiyle kalın….

 

 
Etiketler: GÖNÜL, KUMBARASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı