Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
08 Mayıs 2020 - Cuma 13:13 Bu yazı 281 kez okundu
 
Lordlar Kamarası
Miraç Uzundal
 
 

 

Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik derken gün sonu bakıyoruz ki gerçekten de baya yol kat etmişiz. Normalleşme sürecini planladığımız şu dönemler hepimizin yüreğine can suyu gibi geldi. Tedbirlere uymanın hayati önem taşıdığını ve bu salgını bitirmediğimizi sadece kontrol altına aldığımızı unutmazsak eğer kötü günleri gerçekten geride bırakabiliriz gibi görünüyor. 

 

Bu süreci hepimiz kendi yöntemlerimizle ama aynı zamanlar birbirimizle omuz omuza olarak geçiyoruz. Tabi ki pandemi herkesi aynı şekilde etkilemedi. Kiminin sağlığı tehlikedeydi kimisinin de ekonomik durumu çöktü. Bazılarımız ruhsal olarak kaldıramazken bir kısmımız soğukkanlılıkla krizi yönetti. Herkes şahsına münhasır yaşken bu dönemi hem fikir olunan bir konu var ki o da bu salgının kahramanlarının başta sağlık sektörü olmak üzere sahayı terk etmeyen bütün sektörlerdeki çalışanlar olduğu gerçeği. 

 

Bilim insanlarımızın, insanlık için yaptıkları kesinlikle inkâr edilemez ve paha biçilemez. Sağlığın ve bilimin taşıdığı hayati önem de zaten ortada.  İşin bu kısmı başka bir rafa kaldırıyoruz ve diğer kahramanlara baktığımızda neler görüyoruz? Sağlıkçıların can-ı gönülden alkışlanmasına asla sözümüz yok hepimiz alkışladık zaten ama onun dışında sokağa çıkma yasağında dahi çalışan hizmet sektörü çalışanlarımızı ne kadar anımsıyoruz mesela? Ya da büyük bir kesim evde kalsın diye evinde kalamayan market ve kargo şirketlerinin çalışanlarını… Onların kıymeti bu süreçte ne kadar bilindi?  

 

Minnet duygusunda bile hiyerarşik düzen uyguluyor olabilme ihtimali her geçen gün akılları kurcalayan daha da büyük bir soru işareti haline geliyor. Bir ambulans ekibinde doktor, hemşire, acil tıp teknisyeni ek ödeme alacakken şoför neden alamıyor mesela? Ya da hastanelerde tıpkı sağlıkçılar gibi özveri ile çalışan diğer sağlık çalışanları. Temizlik görevlileri, hasta bakıcılar, bilgi işlem görevlileri, güvenlik elemanları, memurlar neden uygulama dışında kalıyor? Hastanenin virüs geçirmez özel bir bölümünde çalışmıyorlarsa eğer onlar da aynı risk oranını almış olmuyor mu? Onların verdiği emeğin neden bir hükmü olmuyor? 

 

En nihayetinde herkes bu düzenlemelere kendi görev tanımı kadar dahil olmuyor mu zaten? Hiç kimse herkes aynı çizgide olsun denmiyor ama düzenlemelerin görev tanımına göre değil de hiyerarşiye göre yapılıyor olması da bu dönemin gerçekten üzücü handikaplarından. Doktor ile hasta bakıcının payını aynı keseye koyamayız tabi ki ama bir kesimi lordlar kamarasına alırken, gücünün yettiği kadar elinden geleni ortaya koyan diğer kesimleri de ötekileştiremeyiz. Bu ayrımcılık bize yakışmıyor. Hepimiz aynı gemideyiz ve fırtınadan çıkabilmek için hepimiz elimizi taşın altına koyuyoruz.  

 
Etiketler: Lordlar, Kamarası, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı